chlorek magnezu

Chlorek magnezu – wszechstronne zastosowanie w wielu branżach

Chlorek magnezu jest nieorganiczną solą magnezową, którą otrzymuje się w procesach chemicznych, z minerałów lub po odparowaniu wody morskiej ze zbiorników bogatych w magnez. Znajduje on szereg zastosowań – jest składnikiem środków leczniczych przy kontuzjach i bólach stawów, a także nadaje się do kąpieli. Być może nie wiedziałeś, że pod inną postacią, chlorek magnezu to także jeden z najskuteczniejszych środków usuwania lodu i śniegu z chodników oraz ulic. Poznaj go lepiej.

Zastosowanie chlorku magnezu w branży spożywczej i medycynie

Jedną z najbardziej spopularyzowanych i najczęściej stosowanych form chlorku magnezu https://www.aneva.pl/produkty/chlorek-magnezu/ jest forma spożywcza oraz medyczna. Stosuje się go szczególnie u diabetyków, którzy mają obniżony poziom magnezu w surowicy. Okazuje się, że jego przyjmowanie może być skuteczne podobnie jak imipramina (lek z grupy leków przeciwdepresyjnych).

Chlorek magnezu jest znany z dobrych właściwości higroskopijnych. Wchłania wilgoć i ma bardzo dobrą zdolność wiązania wody. Jako jedna z najlepiej przyswajalnych form magnezu jest stosowany także w ramach suplementacji przy skurczach mięśni, zmęczeniu, długotrwałej ekspozycji na stres, kołataniach serca. To jedne z częstych objawów niedoborów. Gdy utrzymują się przez dłuższy czas to mogą prowadzić do miażdżycy, choroby serca, a nawet nowotworu.

Przyjmowanie chlorku magnezu w postaci ciekłej to popularny sposób rekomendowany przez specjalistów. Nie jest jednak zbyt lubiany przez pacjentów z uwagi na nieprzyjemny smak preparatu. Inną formą stosowania substancji jest aplikowanie jej do kąpieli. To dodatkowo pomaga w łagodzeniu problemów skórnych oraz ma działanie odprężające.

Stosowanie chlorku magnezu jako suplementu jest rekomendowane osobom, których dieta jest uboga w ten składnik lub które mają problemy z jego wchłanianiem. Celem jest uzupełnienie braków i utrzymanie pierwiastka na określonym poziomie w organizmie, aby ten pracował poprawnie, bez przykrych objawów wymienionych powyżej.

Chlorek magnezu w drogownictwie

Od pewnego czasu rośnie zastosowanie chlorku magnezu także w drogownictwie. Tutaj często można spotkać go zamiast soli, bo jest wykorzystywany do rozpuszczania lodu oraz śniegu na placach, ulicach i chodnikach. To niezwykle skuteczna broń w walce z uciążliwą gołoledzią, ponieważ wykazuje właściwości chłonące wodę, dzięki czemu szybko oczyszcza i osusza powierzchnie.

Rośnie przewaga chlorku magnezu nad solą z kilku względów:

  • jest mniej agresywny od soli, która pozostawia ślady na karoserii samochodowej i butach przechodniów,
  • jest substancją biodegradowalną, rozkłada się bez ingerowania w glebę, nie niszczy roślin, nie uwalnia toksycznych substancji do podłoża,
  • ma właściwości wiążące wodę i kurz, dlatego przy jego pomocy można zadbać o czyste i świeże powietrze,
  • nie powoduje suszy, nie wpływa na usychanie roślin,
  • dobrze przylega do każdego podłoża, dlatego problemem nie jest aplikowanie chlorku magnezu nawet na drogach o znacznym nachyleniu – nie zsuwa się z nich, działa dokładnie w miejscu aplikacji,
  • działa nawet przy dużych mrozach (w temperaturach sięgających -50, -60 stopni Celsjusza),
  • jest wydajny – nie trzeba aplikować bardzo dużo środka, aby uzyskać efekt osuszenia i stopienia lodu oraz śniegu,
  • wykazuje natychmiastowe działanie po użyciu,
  • jest skuteczny,
  • chroni nawierzchnię przed ponownym zamarzaniem.

Z uwagi na swoje bardzo szerokie zastosowanie (chlorek magnezu wykorzystuje się w branży farmakologicznej, przemysłowej, drogowej, sportowej przemyśle chemicznym, kosmetyce) substancja jest niezwykle popularna. Jeżeli potrzebujesz większej ilości, np. robiąc zapasy przed zimą, to koniecznie znajdź producenta, który zaoferuje Ci najkorzystniejszą cenę. Produkt jest sprzedawany w workach standardowych lub typu big bag w kilku objętościach do wyboru. Zastanów się, jaka forma (płatki czy granulki) będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Substancję stosuj zgodnie z zaleceniami producenta – jeśli chodzi o przyjmowanie suplementów czy kosmetyków to trzeba uważać z przedawkowaniem. Zimą do odśnieżania wystarczy zastosowanie dozy wynoszącej 2 kilogramy na 10 metrów kwadratowych powierzchni).