sznur silikonowy branża motoryzacyjna

Silikon – odporny materiał

Silikon to niezwykle odporny materiał, dlatego chętnie jest wykorzystywany do produkcji przedmiotów, które wystawione są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jest wytrzymały na działanie zarówno ekstremalnie niskich jak i wysokich temperatur ( przedział od -60 stopni do +300) jak i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Odporny jest także na długotrwałe użytkowanie, uszkodzenia mechaniczne i naprężenia. Te czynniki sprawiają, że jest to materiał chętnie wykorzystywany w wielu branżach, także w motoryzacji.

Sznury silikonowe – idealnie sprawdzą się w branży motoryzacyjnej

Elementy stosowane w motoryzacji narażone są nie tylko na działanie sił mechanicznych, niekorzystne warunki atmosferyczne, ale także na obciążenia termiczne i obecność substancji chemicznych. Sznury silikonowe, dzięki swoim właściwościom znalazły zastosowanie także tutaj. Surowiec ten dodatkowo doskonale tłumi wibracje oraz nie starzeje się dzięki czemu zachowuje swoją elastyczność. To mała rzecz, która często ma wpływ na stan ogólny pojazdu. 

W branży motoryzacyjnej wykorzystuje się szeroki asortyment produktów silikonowych w wielu podzespołach. Używane są zarówno węże jak i profile silikonowe o różnych wielkościach i przekrojach, a także silikon płynny. Przede wszystkim jednak wykorzystanie silikonu w branży motoryzacyjnej opiera się na zastosowaniu różnego rodzaju uszczelek. Wykorzystywane są zarówno w układach hydraulicznych, silnikach gdzie idealnie sprawdzają się, gdyż nie chłoną cieczy i nie zmieniają swojego kształtu jak i do wyciszenia i uszczelnienia np. drzwi pojazdu. Silikon pozwala precyzyjnie uszczelnić elementy pracujące w trudnych warunkach. To mała rzecz, która znacząco może podnieść komfort jazdy, zapewnić jej bezpieczeństwo i wpłynąć na nasze zadowolenie z przemieszczania się pojazdem. 

Niezwykle wytrzymały

Dobrej jakości sznur silikonowy stosowany do uszczelek samochodowych to materiał, który pozwala na izolację różnych miejsc bez względu na ich kształt. Sznur nie traci swoich właściwości nawet pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Atutem jest także fakt, że można go wyprodukować w praktycznie każdym rozmiarze. W zależności od potrzeb sznury silikonowe mogą mieć różną zarówno długość jak i grubość, co pozwala na idealny dobór produktu do potrzeb. Ich specjalistyczne właściwości sprawiają, że wykorzystywane są nie tylko w motoryzacji, ale także w przemyśle lotniczym, a nawet kosmicznym. Swoją rolę odgrywają także w medycynie, gastronomii czy winiarstwie.