Czy cyberprzestępczość zagraża nam coraz bardziej? Co możemy zrobić, aby się uchronić?

Jeszcze nie tak dawno, ataki hakerskie i ogólnie rzecz biorąc – cyberprzestępczość, kojarzyła się nam z czymś odległym oraz z czymś, co nas po prostu nie dotyczy. Od pewnego czasu jednak przybywa stale dowodów na to, że każdy może paść ofiarą internetowego oszustwa, a nawet kradzieży. Dziennie na policję zgłaszają się setki, a nawet tysiące poszkodowanych osób, które właśnie w ten sposób utraciły dostęp do swoich kont w mediach społecznościowych, a nawet pieniądze z konta.

Jako przeciętni użytkownicy sieci internetowej, najczęściej nie zdajmy sobie sprawy ze skali problemu, jaki dotyka miliony osób na całym świecie. Znikające pieniądze z konta oraz brak dostępu do profili na portalach społecznościowych, to jednak kropla w morzu incydentów, jakie przydarzają się w przestrzeni internetowej. Postęp technologiczny i przeniesienie wiele dziedzin życia do sieci jest jak najbardziej słuszne i zrozumiałe, jednak razem z tym muszą iść w parze również dziedziny związane z bezpieczeństwem w sieci. Szczególnie, że mamy tu do czynienia z obrotem pieniędzmi oraz ważnymi danymi.

Jakiego rodzaju niebezpieczeństwa czekają na nas w sieci?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sporo zagrożeń w sieci czeka na nasze prywatne dane, pliki, a także pieniądze na koncie. Warto mieć świadomość skali niebezpieczeństwa, a także jakiego rodzaju są to działania.

Malware

Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania. Jeśli to zostanie zainstalowane na komputerze użytkownika, przestępcy mają ułatwioną drogę do kradzieży prywatnych informacji, a także do zaszyfrowania ważnych danych. Oczywiście można się ustrzec przed tym zagrożeniem, jeśli będziemy uważni i ostrożni podczas instalowania aplikacji, a przy tym skorzystamy też z oprogramowania śledzącego takie zdarzenia.

Phishing

Mowa tutaj o fałszywej stronie, której zadaniem jest podszywanie się pod oficjalną, oryginalną witrynę. Celem jest tutaj przechwycenie danych logowania, najczęściej do bankowości. Bardzo trudno jest odróżnić taką stronę od prawdziwej, dlatego warto przed każdą płatnością zweryfikować adres URL i zbadać każdy niepokojący symptom.

Androdi i Fraud

System operacyjny Android, bardzo często musi zmagać się z wieloma atakami oraz złośliwymi aplikacjami, które mogą zaatakować urządzenia bazujące na tym systemie. Fraud z kolei, określa wszelkie oszustwa, dotyczące fałszywych sklepów internetowych, a także inwestycji na giełdach oraz loterii.

Każde z wymienionych wyżej zagrożeń, to realne niebezpieczeństwo dla każdego z nas, dlatego lepiej stosować prewencyjne działania. Być może już niedługo, doczekamy się pierwszych kroków, w kierunku regulacji, stanowiących o obowiązku stosowania działań cyberbezpieczeństwa przez firmy w Polsce.