Rynek pracy nie jest łaskawy dla młodych ludzi – czy przedstawiciele wszystkich branż muszą obawiać się o miejsce zatrudnienia?

Kryzys na rynku pracy spowodowany pandemią koronawirusa, doprowadził do tego, że nieco zmieniła się pewna tendencja. Rynek pracownika, zaczął przeobrażać się z powrotem w rynek pracodawcy, a to nie stanowi dobrej wiadomości, szczególnie dla młodych i niedoświadczonych specjalistów, którzy dodatkowo zajmują się popularną i dobrze zagospodarowaną branżą. Rok 2020 sprawił, że mamy do czynienia z pewnym kryzysem, dlatego trzeba umiejętnie kierować swoją karierę zawodową.

Tak naprawdę nie da się wskazać jednego, idealnego kierunku studiów, po którym młody człowiek zawsze znajdzie prace, bez względu na wszystkie okoliczności. Należy zdawać sobie sprawę z tego, nawet wydawać by się mogło przyszłościowy kierunek, może okazać się totalnym niewypałem. Powodem może być nieodpowiedni dobór profesji do swoich umiejętności, ale też zmieniające się trendy i potrzeby obecnego rynku.

Jakie kierunku studiów opłaca się wybierać?

Z pewnością większość wskazałaby tutaj różnego rodzaju akademie techniczne, politechniki oraz dostępne tam kierunki, które dają możliwość uzyskania tytuły inżyniera. Warto pamiętać jednak, że jest to dobre rozwiązanie, aczkolwiek jedynie wtedy, kiedy faktycznie chcemy zajmować się wybranym zagadnieniem, a także mamy łatwość w przyswajaniu technicznych umiejętności i wiedzy z zakresu nauk ścisłych. W przeciwnym wypadku, nie ukończymy studiów, a nawet jeśli się nam uda, nigdy nie będziemy cenionym specjalistą.

Drugi mit mówi o tym, że kierunki humanistyczne są bezużyteczne. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie, kiedy szukamy łatwych studiów, gdyż np. Student dziennikarstwa ma przed sobą mnóstwo pracy nad sobą poza zajęciami na uczelni, aby móc wejść do bardzo wąskiego i elitarnego grona dziennikarzy. W przeciwnym wypadku, czeka go praca w pokrewnych branżach, a nie można tego nazwać spełnieniem ambicji, jakie drzemią często w młodym człowieku.

To oczywiste, że obecnie jest sporo młodych niezdecydowanych ludzi, którzy nadal zastanawiają się, w jaką stronę pokierować swoją edukację, a później karierę zawodową. Uniwersalną prawdą jest jednak to, że warto uczyć się języków obcych, gdyż one przydają się i będą potrzebne zawsze, niemalże w każdej branży. Co więcej, ich znajomość zawsze pomaga w zatrudnieniu, a wiele umiejętności jesteśmy w stanie pozyskać w trakcie edukacji.

A może jednak nie studiować?

Wiele osób udowadnia, że wcale nie potrzeba wykształcenia wyższego, aby posiadać dobrze płatną pracę, a nawet świetnie prosperujący biznes. Tak naprawdę, sporo zależy od naszego podejścia, a także pracowitości. Jeśli posiadamy pasję i w pełni się jej oddajemy, mamy naprawdę duże szanse na to, aby odnieść sukces. Słomiany zapał, lenistwo oraz brak odwagi i determinacji to największe przeszkody, jakie stają przed nami na rynku pracy. Szkoła zawodowa, a także inne placówki edukacyjne, z pewnością także są w stanie przekazać nam taką wiedzę i umiejętności, które pozwolą nam zawojować rynek pracy. Jak tego dokonamy i z jakim skutkiem – to zależy tylko od nas samych.