lampa HPS

Czy warto doświetlać rośliny doniczkowe zimą?

Każdy miłośnik natury powinien zdawać sobie sprawę, że rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniego nawodnienia, optymalnej temperatury i wystarczającej ilości promieni słonecznych. Zima to trudny czas dla roślin doniczkowych, ponieważ dni są wtedy krótsze i bardziej pochmurne, a światło słoneczne dociera w mniejszym stopniu. Czy warto zatem doświetlać rośliny zimą?

Światło jako podstawowy czynnik wzrostu roślin

W czasie zimy zaleca się, abyśmy uzupełniali braki witaminy D ze względu na niedobory energii słonecznej. Podobnie jest z roślinami. W trakcie procesu fotosyntezy chlorofil pochłania promienie słoneczne, a pobierana woda oraz dwutlenek węgla przekształcane są w odżywczy dla roślin cukier. Zatem aby przetrwać, kwiaty doniczkowe potrzebują światła. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie roślin jak najbliżej okien (najlepiej tych wychodzących na wschód lub południe). Korzystne dla kwiatów okaże się również doświetlanie sztucznym światłem, na przykład za pomocą specjalnych lamp, których kolor oświetlenia jest zbliżony do naturalnego – idealnie sprawdzi się lampa HPS.

Właściwe oświetlenie a gatunki tropikalne

Doświetlanie powinno być dostosowane do danego gatunku. Jedne rośliny potrzebują mniej światła, inne więcej. Często zdarza się, że w warunkach domowych uprawia się rośliny tropikalne i śródziemnomorskie, takie jak gwiazda betlejemska czy epipremnum złociste. Gatunki pochodzące z cieplejszych rejonów świata mają dużo wyższe zapotrzebowanie na promienie słoneczne. Niemożliwym jest zapewnienie idealnych warunków atmosferycznych, aczkolwiek gatunki tropikalne mają duże zdolności adaptacyjne. Jednak zimą ilość światła jest na tyle niewystarczająca, że powinno się stosować sztuczne oświetlenie.

Jakie światło jest dla roślin najlepsze?

W procesie fotosyntezy biorą udział zawarte w roślinie barwniki (głównie chlorofil a oraz chlorofil b), które odbijają zielone światło, natomiast pochłaniają promienie czerwone i niebieskie. Zatem jeśli nie możemy zapewnić roślinie naturalnego oświetlenia, najlepiej sprawdzi się światło w kolorze czerwonym oraz niebieskim. Obie barwy działają na kwiaty w nieco inny sposób. Czerwone światło wpływa korzystnie na kwitnienie oraz zawiązywanie owoców i nasion, z kolei niebieskie pobudza roślinę do rozwoju liści oraz powstrzymuje wydłużanie pędów.

Warto pamiętać o właściwym doświetlaniu roślin szczególnie w trakcie zimy, kiedy warunki atmosferyczne stają się niekorzystne. Należy pamiętać również, że dostarczanie kwiatom doniczkowym większej ilości światła wiąże się częstszą potrzebą podlewania.