lampa HPS

Jak uprawiać rośliny w domowym growboxie?

Kiedy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne albo planujemy uprawianie rośliny o szczególnych wymaganiach środowiskowych, warto pomyśleć o tzw. growboxie. Czym jest ów wynalazek? Jakie warunki trzeba spełnić, aby domowa uprawa roślin była możliwa?

Czym jest growbox?

Growbox to nic innego jak przestrzeń, w której uprawia się rośliny. Jest to najczęściej specjalny namiot lub odpowiednio przystosowana szafa. Mimo że nazwa sugeruje, że jest to pudełko, growboxem może być całe pomieszczenie. Kluczowe jest utrzymanie warunków atmosferycznych odpowiednich do wzrostu rośliny, niezależnie od pogody panującej za oknem. Istotne jest dostarczenie sadzonce wystarczająco dużo światła. Najczęściej w growboxie stosuje się lampy HPS. Szczególne znaczenie ma utrzymanie właściwej temperatury oraz wilgotności. Dobrze przygotowane growboxy zapewniają idealny mikroklimat dla rozwoju rośliny i nie przepuszczają na zewnątrz światła, zapachu ani wilgoci.

W jaki sposób dobrać odpowiednią wielkość growboxa?

Planując uprawę roślin, warto zastanowić się nad wielkością growboxa. Z reguły stosuje się zasadę, że powierzchnia 30 x 30 centymetrów jest odpowiednia dla jednej rośliny. Należy wziąć pod uwagę także wysokość boxa. Specjalistyczne namioty dostępne są w rozmiarach od 60 do 200 cm wysokości.

Odpowiednie oświetlenie roślin

Uprawa roślin w growboxie wymusza zapewnienie wystarczającej ilości światła. Rośliny w procesie fotosyntezy wytwarzają glukozę, która jest ich podstawowym pokarmem, zatem źródło światła powinno być stabilne i dostosowane do wymagań danego gatunku. Należy zadbać, aby światło z zewnątrz nie dostawało się do środka growboxa i odwrotnie. Naturalny kolor oświetlenia zapewni lampa HPS, które charakteryzuje duża wydajność świetlna.

Jak zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w growboxie?

Kluczowe znaczenie w domowej uprawie roślin ma wentylacja. Dopływ świeżego powietrza dostarcza odpowiedniej dawki dwutlenku węgla, który zamieniany jest w tlen w procesie fotosyntezy. Otwory w growboxie pełnią funkcję wentylacyjną. Ciepłe powietrze, które jest cięższe uchodzi przez dolne wywietrzniki, natomiast lżejsze, zimne powietrze wlatuje przez górne otwory wentylacyjne.

Odpowiednio przygotowany growbox pozwala na domową uprawę roślin. Warto zadbać o wybór właściwego sprzętu oraz dostosowanie parametrów takich jak oświetlenie i wentylacja. Istotną rolę odgrywa właściwe nawodnienie, które powinno być dostosowane do gatunku rośliny. Można pomyśleć o filtrze węglowym, dzięki któremu możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie zapachu rośliny.