lampa HPS

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Zimowe dni są krótkie i pochmurne. Niewielka ilość światła słonecznego niekorzystnie wpływa na rośliny doniczkowe w naszych domach. We wnętrzach za sprawą kaloryferów panuje niska wilgotność i wysoka temperatura. Wietrzenie pomieszczeń sprowadza mroźne powietrze, które  może powodować utratę liści. Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Światło, czyli podstawowa potrzeba roślin

Rośliny potrzebują światła do przeprowadzania fotosyntezy, w wyniku której otrzymują pożywny pokarm (glukozę). Podczas zimowych dni należy zapewnić roślinom odpowiednie źródło światła. Niedoświetlenie skutkuje obumieraniem pędów i utratą zielonego koloru. Gdy rośliny o kolorowych liściach blakną, tracą swoje estetyczne walory. Może się zdarzyć, że niedoświetlenie spowoduje całkowite obumarcie rośliny. Aby przeciwdziałać skutkom niedoboru słonecznego światła, należy kwiaty doniczkowe ustawić możliwie jak najbliżej okien. Dobrym rozwiązaniem okaże się umiejscowienie ich na oknach wychodzących na południe i na wschód ze względu na nasilenie promieni słonecznych. Zimą warto zadbać o sztuczne doświetlenie roślin. Doskonale sprawdzą się lampy HPS, które można sprawdzić na stronie: https://flora-fauna.pl/lampy-hps,k197.html

Zapewnienie roślinom odpowiedniej temperatury

W czasie zimy niekorzystne warunki do uprawy kwiatów doniczkowych spowodowane są gorącym powietrzem pochodzącym z piecyków i kaloryferów. Mała ilość światła słonecznego powoduje, że rośliny powinny przejść w stan spoczynku, jednak wysoka temperatura im to udaremnia. Nowe liście i pędy są zatem wiotkie i słabe. Optymalna temperatura dla roślin w czasie zimy to 15 stopni Celsjusza, więc dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie kwiatów w chłodne, ale jasne miejsce. Jeśli jest to niemożliwe, warto umiejscowić rośliny na parapecie, jednak możliwie jak najdalej od kaloryfera. Należy pamiętać, że wietrzenie pomieszczeń zimą jest dla kwiatów doniczkowych groźne. Zimne powietrze może spowodować utratę liści w przypadku gatunków wrażliwych na chłód. Szczególną uwagę należy zwracać na rośliny o mięsistych liściach magazynujących wodę. Niska temperatura wpadającego do pomieszczenia powietrza może doprowadzić do zamarznięcia rośliny.

Podlewanie roślin doniczkowych w czasie zimy

Choć nie istnieje złota zasada podlewania roślin zimą, warto wprowadzić zwyczaj nawadniania w momencie, gdy podłoże jest wyraźnie suche. Bowiem lepiej jest dostarczyć roślinie za mało wody niż zbyt wiele (czym doprowadza się do gnicia korzeni). Najlepszą wodą do podlewania kwiatów doniczkowych jest deszczówka, jednak woda z kranu również przyczyni się do wzrostu rośliny. Trzeba pamiętać jednak, aby kranówkę odstawić na pewien czas (najlepiej kilka godzin), dzięki czemu pozbędziemy się szkodliwego chloru. Dobrym sposobem na podlewanie jest umieszczanie wody w podstawce. Roślina pobierze potrzebną ilość płynów, a pozostałą część można po chwili usunąć.

Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza?

Niski poziom wilgotności spowodowany jest przez kaloryfery i piecyki ogrzewające pomieszczenie. Zimą rzadziej wietrzy się mieszkanie, co zmniejsza ilość świeżego powietrza. Można poprawić wilgotność, stosując elektryczne lub gliniane nawilżacze powietrza. Korzystnym rozwiązaniem okaże się także ustawienie pod doniczką szerszej podstawki, którą wypełnia się mokrymi kamykami lub żwirem. Również zraszanie roślin wpłynie korzystnie na poprawę wilgotności powietrza.

Nawożenie a rośliny doniczkowe

W przypadku większości gatunków roślin doniczkowych nie ma potrzeby stosowania nawozu, ponieważ kwiaty w czasie zimy przechodzą w stan spoczynku. Nawożenie jest potrzebne jedynie roślinom, których okres kwitnienia przypada na jesień lub wiosnę (np. cyklameny). Zatem w większości przypadków warto sięgnąć po nawóz w okresie wczesnej wiosny. Nawożąc rośliny, dostarczany jest im azot, który korzystnie wpływa na rozwój nowych liści i pędów.

Zima to trudny okres dla roślin doniczkowych. Warto zadbać o utrzymanie odpowiednich warunków do uprawy kwiatów, by mogły cieszyć swoim wyglądem o każdej porze roku.