plastry opatrunkowe

Jak wybrać dobre plastry opatrunkowe do skaleczenia?

Plastry opatrunkowe to podstawowe wyposażenie każdej domowej apteczki. Jednak warto mieć je także w aucie, w plecaku i torebce – zawsze pod ręką. Są nieodzowne zwłaszcza podczas wycieczek, szczególnie jeśli udajesz się na nie z dziećmi. Na rynku jest duży wybór produktów o różnych kształtach i właściwościach. Co wybrać, aby czuć się bezpiecznie i móc udzielić skutecznej pierwszej pomocy?

Klasyczne plastry opatrunkowe

Podstawowe plastry opatrunkowe to coś, co powinno znaleźć się w każdej domowej, zakładowej czy samochodowej apteczce. Szeroki wybór produktów można znaleźć w sklepach internetowych: https://medmess.pl/241-plastry-opatrunkowe. W tej kategorii masz do wyboru dwa rodzaje produktów:

  • plastry do cięcia – plaster występuje w jednym większym kawałku (jest zwinięty w rulon). W razie potrzeby, ucinasz kawałek w rozmiarze, który jest potrzebny do opatrzenia rany. W tej formie plaster jest miękki i ma opatrunek z włókniny. Dobrze przylega do skóry, ale nie narusza rany, pozwalając jej na szybkie gojenie się,
  • plastry uniwersalne – to gotowe opatrunki na podłożu foliowym, tkaninowym i włókninowym. W opakowaniu jest ich kilka sztuk (takich samych pod względem kształtu i rozmiaru lub różnych). Zestaw może też zawierać plastry klasyczne, wodoodporne oraz supermocne.

Jeżeli wyruszasz na wycieczkę, to lepiej zabrać całe opakowanie lub pojedyncze plastry, które są gotowe do użycia. W domu warto mieć też plastry do cięcia – z łatwością dopasujesz ich rozmiar i kształt do konkretnej rany.

Plastry opatrunkowe antybakteryjne

Czasem sam plaster to za mało, szczególnie gdy potrzebujesz szybkiego wsparcia w leczeniu ran. Plastry opatrunkowe antybakteryjne zawierają chlorheksydynę, która ma potwierdzone działanie. Wspiera gojenie i nadaje się do opatrywania nawet trudnych ran w miejscach o ograniczonym dostępie.

Plastry opatrunkowe wodoodporne

Do zranienia bardzo często dochodzi na wakacjach albo na tych częściach ciała, które są narażone na kontakt z nożem czy oparzenie. Jeżeli opatrzone miejsce będziesz moczyć w wodzie, to potrzebujesz plastra wodoodpornego, który nie zmięknie i nie zsunie się pod wpływem wilgoci. Wodoszczelne opatrunki są pokrywane delikatną folią z mikroperforacją. To oznacza, że dobrze przylegają do skóry i chronią powierzchowne skaleczenia lub oparzenia przed kontaktem z wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Plastry opatrunkowe do zadań specjalnych

W tej grupie znalazły się np. plastry żelowe stosowane na odciski oraz pęcherze skórne. Nie tylko chronią stopy przed dalszymi otarciami, ale też przynoszą ulgę w bólu i przyspieszają gojenie ran.

Innymi, bardziej specjalistycznymi plastrami są paski do zamykania ran. To coś, co każdy rodzic powinien mieć w swojej apteczce. Produkt doskonale nadaje się do zabezpieczania rozcięć i łączenia ich brzegów, co pozwala ranie zasklepić się i szybciej zagoić. W ten sposób można zapobiec powstawaniu blizn – mają potwierdzone efekty kosmetyczne.

Dziecięce plastry opatrunkowe

Na wypadki narażeni są nie tylko dorośli, ale też dzieci. Zdarte łokcie i kolana to zawsze bolesna sprawa. Jak ulżyć maluchowi w bólu? Na pewno cień uśmiechu wywoła kolorowy plaster naklejony na oczyszczoną ranę. Producenci opatrunków wiedzą o tym, dlatego chętnie proponują najmłodszym plastry z postaciami z bajek – Kubusiem Puchatkiem, Myszką Miki czy Krainą Lodu. Warto wybrać je również dlatego, że występują w nieco mniejszych rozmiarach niż klasyczne opatrunki, a klej, choć trzyma mocno, to jednak przy odklejaniu nie szarpie skóry i nie uszkadza jej.

Plastry opatrunkowe to ważny element wyposażenia apteczki. Jednak jak widzisz, czasem sam zestaw uniwersalny do za mało, aby sprostać wszystkim potrzebom. Szczególnie gdy masz dzieci. Dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w plastry w różnych wariantach:

  • wodoodporne,
  • antybakteryjne,
  • hydrożelowe,
  • gotowe do użytku i przeznaczone do cięcia,
  • kolorowe (dla dzieci),
  • paski do zamykania ran.

Rola plastra w gojeniu ran jest bardzo istotna. Pozwala utrzymać miejsce skaleczenia w czystości, chroni przed dalszymi zabrudzeniami i kolejnymi podrażnieniami. To ważne, aby uniknąć stanu zapalnego lub innych, bolesnych powikłań.