pergole tarasowe

Pergole tarasowe — fajny pomysł na dekorację ogrodu

Nawet jeśli masz małe podwórko, pergole tarasowe mogą być piękną i praktyczną ozdobą. Pergole są często montowane przy domach, w ogrodach i patiach. Powszechnie są one wykonane z materiałów drewnianych w różnych kolorach.

Pergola do ogrodu

Pergola to konstrukcja lub łuk o szkielecie pokrytym pnącymi roślinami. Konstrukcja jest prosta, dlatego można ją zbudować samodzielnie. Pergole mogą być konstrukcjami wolnostojącymi lub przymocowanymi do budynku z jednej strony, tworząc zadaszony pasaż.

Pergole tarasowe — fajny pomysł na dekorację ogrodu

Pergola to otwarta konstrukcja z drewna, umieszczona zazwyczaj na działce lub w ogrodzie. Służy do tworzenia cienia i ochrony przed deszczem i słońcem, a także do dekorowania krajobrazu zielenią.

Pergole tarasowe to świetny sposób na dodanie trochę zieleni do tarasu lub podwórka. Mogą być używane jako miejsce do relaksu, gdzie można cieszyć się czytaniem książki lub jedzeniem śniadania w porannym słońcu.

Główną zaletą pergoli tarasowych jest to, że zapewniają cień i schronienie przed deszczem, a jednocześnie pozwalają cieszyć się ogrodem, nawet podczas deszczowej pogody. Pomagają również utrzymać chłód w ogrodzie podczas gorących letnich dni.

Najlepsze rośliny do twojej pergoli

Jeśli chodzi o najlepsze rośliny do pergoli, wybór jest ogromny. Pergole świetnie nadają się do uprawy roślin pnących, takich jak winorośl i róże. Można je również wykorzystać do uprawy dużych krzewów i drzew.

Pergola to świetny sposób na dodanie cienia i struktury do ogrodu. Są one szczególnie przydatne, jeśli chcesz stworzyć przestrzeń na zewnątrz, która jest chroniona przed wiatrem, deszczem i słońcem. Aby dodać odrobinę stylu i elegancji do swojej pergoli, możesz użyć roślin pnących, takich jak bluszcz. Możesz również wykorzystać pergolę jako konstrukcję dla roślin doniczkowych lub wiszących koszy po obu jej stronach. Stwarza to ciekawy efekt wizualny, który sprawi, że Twój ogród będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie niż kiedykolwiek wcześniej!

Projektowanie pergoli

Projektowanie pergoli jest popularną metodą dodawania poczucia piękna i stylu do ogrodu. Pergole oferują cień i ochronę przed deszczem, a także miejsce do wypoczynku lub rozrywki dla gości.

Pergola może być zbudowana na wiele różnych sposobów.

Otwarte konstrukcje kratowe są idealne dla mniejszych przestrzeni. Te pergole są wykonane z drewnianych belek i elementów poprzecznych, które tworzą otwartą strukturę przypominającą siatkę. Przestrzenie pomiędzy każdą belką pozwalają na przepływ światła i powietrza, tworząc orzeźwiającą przestrzeń.

Konstrukcje masywne wykorzystują większe belki drewniane z mniejszymi przerwami między nimi. Te pergole są zazwyczaj trwalsze niż wersje kratowe, ponieważ nie mają tak wielu otworów, które mogłyby zbierać wodę podczas niesprzyjających warunków pogodowych.