Czym są regały paletowe?

Każdy z nas potrafi doskonale wyobrazić sobie przestrzeń magazynową. Dziś są one bardzo rozbudowane i mieszczą w sobie ogromne ilości towarów. Aby jednak dostęp do nich był prosty, a sama codzienna praca wygodna i komfortowa, potrzebne są rozwiązania, które na to pozwolą. Regały paletowe to konstrukcje, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesne magazyny. Czym są i jaka jest ich rola?

Regały do palet – do czego służą? 

Zadanie, jakie mają przed sobą regały do palet jest proste – umożliwienie sprawnego składowania towaru. W zależności od rodzaju towaru i przestrzeni magazynowej możemy wyróżnić kilka rodzajów konstrukcji. Aby wybrać odpowiedni model, zastanów się nad parametrami takimi jak:

  • wymiar konstrukcji, 
  • maksymalne obciążenie, 
  • tworzywo, z którego będą wykonane.  

Rodzaje regałów paletowych 

Główny podział regałów do palet to:

  • regały statyczne, 
  • regały dynamiczne. 

Już sama nazwa typów tych regałów wskazuje na sposób montażu konstrukcji w magazynie. W przypadku regałów statycznych mamy najczęściej do czynienia z przytwierdzeniem ich do ścian bądź podłoża. Z kolei regały dynamiczne pozwalają na pełną mobilność konstrukcji dzięki wyposażeniu w element jezdny. To właśnie drugi typ regałów paletowych zyskuje na coraz większej popularności w magazynach. 

 

Do regałów dynamicznych zaliczamy:

  • regały przepływowe, 
  • regały wjezdne, 
  • regały przesuwne. 

Regały dynamiczne poruszają się najczęściej po odpowiednich szynach. Coraz częściej możemy także spotkać się z konstrukcjami, które można sterować przy pomocy pilota. 

Do jakich przestrzeni regały paletowe?

Bardzo często to właśnie dostępna przestrzeń decyduje o tym, jaki rodzaj regałów paletowych znajdzie się w jej wnętrzu. Niewielka powierzchnia magazynu wykorzystywana jest maksymalnie poprzez tworzenie konstrukcji z regałów aż po sam sufit. Nieco większe magazyny pozwalają na stworzenie sieci szyn, po których przemieszczane są regały dynamiczne. 

Ile kosztują regały paletowe? 

Cena regałów paletowych w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju produktu, na który postawimy. Regały dynamiczne są z reguły nieco droższe, ze względu na dużo większą ilość funkcji, które oferują. Ogromne znaczenie w kosztach odczujemy także, porównując oferty poszczególnych producentów. Warto porównać je, by nie przepłacić za regał paletowy. Zwróć także uwagę na fakt, że konstrukcje te mogą być wykonane z różnych materiałów. On także ostatecznie ma wpływ na koszt regałów. Mogą być one wykonane ze stali, aluminium bądź polipropylenu.