Obraz wart jest tysiąca słów, zwłaszcza ten trójwymiarowy

Obraz wart jest tysiąca słów, zwłaszcza ten trójwymiarowy

Nie każdy potrafi wyobrazić sobie zrealizowany projekt na podstawie rysunku technicznego czy płaskiej wizualizacji. Dlatego zaawansowane oprogramowanie do tworzenia przestrzennych obiektów jest dziś podstawowym narzędziem w pracy architektów, projektantów, inżynierów oraz twórców sztuki użytkowej, animacji i gier komputerowych. Na co zwrócić uwagę wybierając program do modelowania 3D?

Pokazać fotorealistycznie każdy projekt przed jego realizacją

Wybierając specjalistyczne oprogramowanie komputerowe do modelowania 3D trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, czy aplikacja będzie w stanie zaprojektować każdy, nawet najbardziej skomplikowany kształt. Warto sprawdzić wszechstronność programu w tym zakresie. Czy przy jego pomocy stworzymy przestrzenną i precyzyjną wizualizację różnych obiektów o dowolnych kształtach i wymiarach? Zaczynając od pojazdów, statków, budynków i mostów, a kończąc na precyzyjnym odzwierciedleniu przedmiotów składających się z wielu szczegółów, takich jak produkty elektroniczne, sztuka użytkowa czy biżuteria?

Zaawansowane funkcjonalności oprogramowania

Kolejny aspekt, który jest bardzo istotny to funkcjonalności oprogramowania do modelowania 3D. Zweryfikujmy jakie aplikacja obsługuje formaty. Czy zapewnia kompatybilność z DWG, DXF, SAT, 3DS, LWO, RIB, TGA oraz TIFF? Czy interfejs do tworzenia trójwymiarowych grafik jest łatwy w obsłudze? Jakiego rodzaju bryły, krzywe i powierzchnie możemy przy jego pomocy generować? Jakie właściwości renderingu program oferuje? Czy oprogramowanie zapewnia odpowiednią liczbę czynności związanych z tworzeniem, edycją, renderingiem, przetwarzaniem i animowaniem obiektów? Czy jest możliwość szybkiego rozszerzenia funkcjonalności programu o dodatkowe moduły lub wtyczki?

Prędkość i kompatybilność na poziomie systemu operacyjnego i sprzętu

Niezwykle istotna jest też odpowiednia szybkość działania aplikacji przy niskich wymaganiach sprzętowych. Dziś standardem jest duża swoboda modelowania 3D oraz obsługa m.in. szybkiego przesuwania, skalowania, wydłużania i zaokrąglania wszystkich elementów w generowanym projekcie 3D. Ponadto, program musi współpracować zarówno z systemami Windows, jak i Mac, a także obsługiwać tablety, skanery i drukarki 3D.

Rekomendowane rozwiązania w zakresie oprogramowania do modelowania 3D można znaleźć na stronie: https://www.rivasoft.pl/rhinoceros-cat-104