fizykoterapia warszawa

Fizykoterapia Warszawa, wykorzystanie krioterapii w procesie rehabilitacji

Krioterapia, zwana również terapią kriogeniczną, to zabieg polegający na wykorzystaniu niskich temperatur do zamrożenia lub prawie zamrożenia dotkniętych części ciała w celu poprawy ich kondycji. Przenoszenie zimna na organizm odbywa się za pomocą różnych mechanizmów przewodzenia. W fizykoterapii Warszawa najczęściej używana jest komora kriogeniczna chłodzona ciekłym azotem.

Lekarze od lat stosują krioterapię, głównie na bazie ciekłego azotu, do miejscowego leczenia brodawek, do usuwania komórek nowotworowych czy do zmniejszania stanu zapalnego. Zamiast tego w świecie estetyki i sportu jest obecnie stosowany, nawet systemowo, do przeciwdziałania starzeniu się skóry i usprawnienia po treningowej regeneracji fizycznej.

Ze względu na swoje właściwości i elastyczność technika ta może być stosowana jako jedyny zabieg, lub jako metoda alternatywna. Często zaleca się ją również jako uzupełnienie całego procesu fizjoterapii.

Fizykoterapia Warszawa, jak działa krioterapia na urazy i bóle pourazowe?

Sekret skuteczności krioterapii tkwi w jej mechanizmie. Gdy ciało jest szybko schładzane, doznaje znacznego szoku termicznego. Powoduje to, że receptory obecne w naszej skórze wysyłają sygnał, który przeciwdziałając działaniu zimna i broniąc organizmu, aktywuje reakcje fizjologiczne.

Pierwszą reakcją jest silne zwężenie naczyń krwionośnych, w którym krew przepływa z kończyn do ważnych narządów, aby odpowiednio je dotlenić. Niedługo potem organizm przestawia się na wydzielanie serotoniny i hormonu (ACTH), który hamuje ból i stany zapalne.

Po zakończeniu leczenia i powrocie temperatury ciała do normy następuje druga reakcja, czyli rozszerzenie naczyń obwodowych. Pozwala to na powrót dobrze natlenionej krwi do kończyn ciała i odprowadzanie odpadów, takich jak kwas mlekowy i histamina. Dzięki tej ostatniej fazie następuje wzrost mikrokrążenia, co sprzyja regeneracji komórek i stymulacji produkcji elastyny ​​i kolagenu.

Te same reakcje występują w przypadku zabiegu krioterapii zlokalizowanej na zmianach skórnych. Obniżenie temperatury, poprzez zastosowanie ciekłego azotu, warunkuje rozpuszczanie leczonych zmian, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych komórek. W rezultacie takiego zabiegu fizjoterapeutycznego, skóra nie doznaje żadnych urazów, a zmiana stopniowo się goi.

Stosowanie krioterapii w ramach fizykoterapii Warszawa, to zabieg pozwalający szybko powrócić do pełnej sprawności po różnego rodzaju urazach.