renowacja posadzek kamiennych

Renowacja posadzek kamiennych – na czym polega? Co oferuje?

Wygląd posadzki ma duży wpływ na to, jak prezentuje się całe pomieszczenie. Dlatego, aby odpowiednio zadbać o jego design, warto pamiętać o regularnej pielęgnacji posadzek kamiennych. Te są szczególnie efektowne, a jednocześnie wymagające w utrzymaniu. Gdy zabrudzenia, upływający czas lub mikrouszkodzenia odciskają na nich swój ślad, należy przystąpić do renowacji.

Renowacja posadzek kamiennych – czynności

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, renowacja posadzek kamiennych może odbywać się kilkoma metodami. Technikę trzeba też dopasować do materiału, z jakim mamy do czynienia. Inne wymagania ma marmur, inne lastryko, beton czy granit. Ważne jest również ustalenie, w jakiej kondycji technicznej i wizualnej jest posadzka – co trzeba zrobić, żeby przywrócić jej dawny blask i przedłużyć jej żywotność?

W zależności od ustaleń można przejść do prac jedną z dostępnych metod:

  • szlifowanie i polerowanie – marmur lub granit tracą z czasem swój blask i matowieją. szlifowanie przywraca im połysk, ale też usuwa małe rysy, mikrouszkodzenia. uzyskuje się w ten sposób efekt tzw. mokrej podłogi,
  • krystalizacja – to proces zabezpieczający posadzkę przed zarysowaniem i uszkodzeniem, a także nadający jej efektownego połysku (w celu wzmocnienia efektów krystalizacji i tak zaleca się dodatkową impregnację powierzchni kamiennych),
  • czyszczenie – kamienne posadzki brudzą się, dlatego co jakiś czas trzeba je wyczyścić maszynowo. W ramach tej czynności przeprowadza się także usuwanie żywic podłogowych czy resztek po klejach i fugach.

Jeżeli chcesz, aby efekty po renowacji utrzymały się jak najdłużej, to koniecznie rozważ impregnację. Wzmocni ona rezultaty prac, poprzez zabezpieczenie powierzchni, aby była mniej skłonna do zabrudzeń i bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.

Szlifowanie i polerowanie posadzek kamiennych

W ramach renowacji posadzek kamiennych często wykonuje się szlifowanie i polerowanie. Jednak ten proces – jego intensywność oraz przebieg zawsze zależy od rodzaju powierzchni poddawanej obróbce. Np. w przypadku betonu można zastosować szlifowanie agresywne, aby go naprawić lub wyrównać. Polerować można też cienkowarstwowo, jedynie powierzchownie, co jest wystarczające do utwardzenia i wzmocnienia zewnętrznej warstwy posadzki betonowej.

Podobnie obchodzimy się z lastryko – materiałem odpornym na uszkodzenia, o znacznej twardości. Szlifowanie ma na celu nie tylko wygładzenie i naprawienie, ale też usunięcie uporczywych zabrudzeń.

Gdy planujesz polerowanie marmuru lub granitu, musisz być  bardziej ostrożny. Te materiały są dość wrażliwe i wymagają delikatnej pielęgnacji. Chodzi o to, aby wydobyć efekt lustra – gładkiego i lśniącego, pozbawione defektów. Taki zabieg najczęściej wykonuje się na posadzkach oraz blatach, które w wyniku intensywnej eksploatacji ulegają zmatowieniu.

Nie tylko renowacja posadzek kamiennych

Renowacji można poddawać nie tylko kamienne posadzki, ale też inne elementy wyposażenia czy wykończenia wnętrz. Kamień znajduje w nich szereg zastosowań – od parapetów, przez blaty szafek i stołów, aż po schody. Każda z powierzchni ma tendencję do występowania uszkodzeń – rys, zmatowień, mikro odprysków. Nie warto tego zostawiać, ponieważ z czasem zanieczyszczenia czy właśnie uszkodzenia mechaniczne doprowadzą nie tylko do zaburzenia estetyki, ale też pogorszenia kondycji powierzchni i jej trwałego zniszczenia.

Renowację posadzek kamiennych należy zlecić specjalistom. Powinni oni dysponować odpowiednim sprzętem, jak również prowadzić prace kompleksowo – od rozpoznania skali problemu i zaplanowania prac, aż po ich wykonanie w ustalonym terminie. Trzeba mieć na uwadze to, że każdy kamień jest inny, ma inne potrzeby i cechy charakterystyczne. Trafne ich rozpoznanie pozwala zaproponować najlepsze metody pielęgnacji oraz impregnacji kamienia na posadzkach, meblach, schodach czy parapetach.