fotowoltaika Śląsk

Jak działa fotowoltaika?

Popularność fotowoltaiki rośnie, a inwestorzy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie daje im posiadanie własnej przydomowej elektrowni słonecznej. Jeżeli myślisz o założeniu instalacji, to teraz jest na to najlepszy moment. Nadal obowiązują opłacalne systemy rozliczania, jak również regionalne programy przewidujące dofinansowanie inwestycji. Dowiedz się, jak działa fotowoltaika, aby mieć pełną świadomość korzyści wynikających z jej posiadania.

Fotowoltaika – sposób działania

Fotowoltaika to cała instalacja, na którą składają się panele słoneczne oraz falownik (inwerter). Panele są produkowane z ogniw krzemowych – przyjmują promieniowanie UV, a następne zamieniają energię słoneczną na użytkową energię elektryczną. Powstaje dokładnie taki sam prąd zmienny, jak ten, który jest pobierany z sieci elektrycznych, a następnie wykorzystywany do zasilania wszystkich domowych urządzeń. Aby instalacja działała maksymalnie wydajnie, montuje się ją w dobrze nasłonecznionych miejscach. Zazwyczaj na:

  • dachu,
  • wiacie – tzw. car porty,
  • ziemi bezpośrednio.

Nawet, jeśli w roku jest sporo dni pochmurnych, to polski klimat jest optymalny dla ciągłego i wydajnego działania instalacji fotowoltaicznych.

Często zdarza się, że pobrana i przetworzona energia wystarcza nie tylko do zasilenia domowych sprzętów, ale jeszcze jest gromadzona w nadmiarze. W takiej sytuacji zawsze warto rozważyć możliwość odsprzedania nadwyżek energii lub zgromadzenia jej we własnym magazynie. Zarówno pobierany, jak i wykorzystywany czy oddawany prąd jest ściśle monitorowany przez dwukierunkowy licznik.

Korzyści z posiadania fotowoltaiki

Zalet z posiadania fotowoltaiki jest całe mnóstwo, jednak wiele osób pyta, czy ta inwestycja się opłaca? Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej od komercyjnych dostawców, jak również zmieniające się restrykcje dotyczące zanieczyszczeń emitowanych do środowiska naturalnego, odpowiedź brzmi – tak. Dobrze dopasowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna zwraca się nawet po kilku latach, a ulgą przez cały okres korzystania z paneli i pompy ciepła są niskie rachunki za prąd. Wiele osób w ogóle za niego nie płaci! Są samowystarczalne, a przy tym przyczyniają się do ochrony przyrody.

Fotowoltaika: Śląsk to jeden z regionów gdzie cieszy się popularnością. Tam też obowiązują nadal programy dofinansowania inwestycji, np. „Mój prąd” czy „Czyste Powietrze”. Przyznawane dotacje, podobnie jak możliwość odliczenia inwestycji od podatku sprawiają, że jednostkowy koszt maleje, a zyski są jeszcze bardziej odczuwalne w dłużej perspektywie.