fotowoltaika Śląsk

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

To pytanie już od lat nurtuje osoby, którym leży na sercu los środowiska naturalnego, jak również wysokość własnych rachunków za prąd. Czy fotowoltaika się opłaca? Jakie są realne korzyści wynikające z jej posiadania? Jak działa? I wreszcie, gdzie można ją zastosować? Odpowiadamy na wszystkie wątpliwości i wyjaśniamy, w jaki sposób zaoszczędzić na inwestycji, korzystając z dotacji lub kupując na raty.

Fotowoltaika na Śląsku

Mieszkańcy całej Polski interesują się możliwością posiadania własnych, przydomowych elektrowni słonecznych. Fotowoltaika na Śląsku https://www.yap-energy.com/ cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że region jest dość mocno zanieczyszczony spalinami ze starych pieców, tzw. kopciuchów. Na tym obszarze działa też wiele atrakcyjnych dla inwestorów projektów przewidujących możliwość wzięcia bezzwrotnych dotacji lub pożyczek na zakup paneli fotowoltaicznych. Dzisiaj zresztą są one i tak tańsze, niż jeszcze przed laty, kiedy technologia dopiero zyskiwała rozgłos. Dzisiaj nikomu nie trzeba już wyjaśniać, na czym polega fotowoltaika. Pozostaje jeszcze pytanie, jakie korzyści daje pobieranie energii słonecznej i przetwarzanie jej na prąd dla użytku domowego lub firmowego.

Fotowoltaika – niekończące się korzyści

Energia słoneczna jest niewyczerpalna, a na jej pobieranie nie ma żadnych limitów. Posiadanie własnej przydomowej elektrowni pozwala w dużym stopniu uniezależnić się od dostawców komercyjnych i podwyżek cen energii elektrycznej. To obecnie jeden z wiodących argumentów, przemawiających za inwestycją w fotowoltaikę. Do innych zalet posiadania paneli solarnych zalicza się:

  • wysoką wytrzymałość, która bezpośrednio przekłada się na efektywność pracy oraz żywotność całej instalacji,
  • zmniejszenie, czasem nawet do 0 złotych miesięcznych rachunków za energię elektryczną,
  • przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego, poprzez korzystanie z ekologicznych, odnawialnych źródeł energii,
  • możliwość magazynowania lub sprzedawania nadwyżek wyprodukowanego prądu,
  • cicha i bezawaryjna praca, minimalne wymagania względem konserwacji czy serwisu.

Kluczem do uzyskania wszystkich tych korzyści jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej idealnie dopasowanej do charakteru budynku, a także indywidualnych potrzeb firmy czy gospodarstwa domowego. Na podstawie audytu energetycznego można uzyskać informacje o tym, jakie jest zapotrzebowanie na energię i na tej podstawie dopasowanie liczby paneli oraz mocy inwertera. To zadanie najlepiej zlecić fachowcom.

Możliwości finansowania fotowoltaiki – Śląsk

Na Śląsku działa co najmniej kilka programów, które przewidują możliwość udzielenia bezzwrotnych dotacji, niskooprocentowanych pożyczek czy rozłożenia zapłaty za fotowoltaikę na raty. Sam fakt, że obecnie cena paneli jest znacznie niższa niż dawniej a szacunkowo inwestycja zwraca się już po kilku latach, pozwala wielu osobom na ich zakupienie. Znalezienie dobrego wykonawcy jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia, szczególnie jeśli zależy Ci na czasie i chcesz mieć pewność, że instalacja zostanie bezbłędnie dobrana oraz zamontowana w wybranym miejscu (zazwyczaj na dachu lub na gruncie).

Warto zawsze porównywać oferty firm między sobą, bo często widać w nich spore rozbieżności. Z uwzględnieniem ulgi termomodernizacyjnej można liczyć na spore oszczędności, np. zakup i montaż instalacji o mocy 3,45 kW już od 14 500 złotych. Oczywiście większość ofert, podobnie jak programów z dotacjami czy dofinansowaniami jest ograniczona czasowo, więc warto się pospieszyć. Zwłaszcza, mając na uwadze nadchodzące od nowego roku zmiany w rozliczaniu wartościowych energii.

Fotowoltaika pozwoli w dużej mierze uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej i pozostać obojętnym na podwyżki cen prądu. Wystarczy do zasilania sprzętów gospodarstwa domowego, a w zakładach – maszyn i urządzeń. Dobrze dobrane i zamontowane panele wraz z falownikiem świetnie sprawdzą się niemal w każdym miejscu.