fotowoltaika Śląsk

Kto może zainstalować fotowoltaikę?

Decyzję o posiadaniu własnej mini elektrowni słonecznej może podjąć każdy właściciel domu jednorodzinnego, mieszkaniec bliźniaka lub szeregówki. Jednak panele fotowoltaiczne montuje się dzisiaj nie tylko w gospodarstwach domowych, ale z powodzeniem także w firmach, a nawet gospodarstwach rolnych. Coraz bardziej popularnym elementem naszego krajobrazu są farmy fotowoltaiczne. Dowiedz się, kto i gdzie może zamontować panele solarne.

Fotowoltaika dla domu

Na Śląsku fotowoltaika jest bardzo popularna wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Z tej opcji chętnie korzystają osoby, które chcą przynajmniej częściowo uniezależnić się od komercyjnych dostawców energii elektrycznej. Dzięki dopasowaniu mocy instalacji do indywidualnych potrzeb gospodarstwa, zyskują oni ekologiczne źródło ciepła pochodzące z niewyczerpalnych zasobów, tj. promieniowania słonecznego. System fotowoltaiczny najlepiej współpracuje z pompą ciepła, która jest uznawana za efektywne rozwiązanie grzewcze. Nowoczesne urządzenia potrzebują zaledwie 1 kW energii elektrycznej, aby wyprodukować od 3,5 do 5,5 kW ciepła.

Fotowoltaika dla firmy

Coraz częściej z dobrodziejstw fotowoltaiki korzystają także firmy – głównie prowadzące działalność biurową, ale też gospodarstwa rolne. W takich miejscach zapotrzebowanie na energię elektryczną jest tak wysokie, że pociąga za sobą spore opłaty miesięczne za zużycie mediów. Jak skutecznie temu zaradzić, a przy okazji wypromować firmę, jako proekologiczną? Instalując fotowoltaikę, zazwyczaj w pakiecie z pompą ciepła. Kluczowe jest oczywiście zaprojektowanie instalacji w taki sposób, aby w pełni zaspokajała zapotrzebowanie na energię i wystarczała do zasilania sprzętów.

Fotowoltaikę wiele firm traktuje nie tylko jako źródło zasilania, ale też źródło dodatkowego dochodu. Wystarczy tylko wyobrazić sobie dużą powierzchnię np. dachu hali czy magazynu, który od tej pory może być bazą dla paneli solarnych. Na działkach o dużym, niewykorzystanym areale stosuje się z kolei zabudowę, tzw. farmy fotowoltaiczne ukierunkowane głównie na zysk i odsprzedaż nadwyżek zgromadzonej energii.

Fotowoltaika: Śląsk jest jedną z wielu lokalizacji gdzie cieszy się dużą popularnością. Rozważając inwestycje w fotowoltaikę, warto pamiętać o możliwości finansowania zakupu z programów obowiązujących w danym regionie lub pakietów z dotacjami. Wcale nierzadko firmy udostępniają swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na raty i wzięcie kredytu na preferencyjnych warunkach. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do skorzystania z ulgi podatkowej lub udziału w programie „Czyste powietrze” i „Mój prąd”.