inteligentny dom

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom jest przede wszystkim wyposażony w szereg urządzeń, które ułatwiają mieszkańcom realizowanie codziennych obowiązków. Mowa tutaj o innowacyjnych sprzętach AGD, płaskich telewizorach, systemach audio, alarmach, głosowym sterowaniu instalacjami. Nowoczesny dom musi być inteligentny. Co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości.

Inteligentny dom – kiedy występuje?

Inteligentny dom to zbiór systemów i urządzeń do automatycznego sterowania oświetleniem, klimatyzacją, żaluzjami okiennymi, alarmem oraz wieloma innymi rozwiązaniami. Domownicy wydając polecenia nie muszą nawet ruszać się z miejsca, aby rozpocząć ich realizację.

Podstawą w inteligentnym domu jest połączenie systemów w jeden organizm, którym steruje się głosowo lub przy użyciu aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Choć może to wydawać się skomplikowane, koncepcja jest oparta na prostych połączeniach realizujących podstawowe potrzeby mieszkańców.

Inteligentny dom – co wchodzi w jego skład?

W domach inteligentnych występuje wiele rozwiązań niespotykanych w standardowych budynkach. Dostępne są inteligentne gniazdka, które pozwalają włączać lub wyłączać urządzenia poprzez wydawanie poleceń głosowych lub zarządzanie z poziomu aplikacji na smartfonie. Można ustalić poziom zużycia energii, harmonogram włączania i wyłączania, co znacząco wpływa na energooszczędność.

W inteligentnym domu nie może zabraknąć również inteligentnego oświetlenia. Jest ono sterowane smartfonem, co daje możliwość regulowania jasności, a nawet barwy światła. Nie brakuje także inteligentnego ogrzewania pozwalającego na dopasowanie temperatury do aktualnych potrzeb mieszkańców. Dom wyposażony jest także w inteligentne czujniki dymu, gazu, temperatury oraz zalania. Dom myśli za użytkownika, dba o jego bezpieczeństwo, informuje odpowiednie służby, gdy wydarzy się coraz złego.

Inteligentny dom jest także wyposażony w kamery do monitoringu wraz z rejestratorami video i opcją nagrywania po zmroku. Możesz czuć się bezpiecznie nie tylko w samym domu, ale także Twoje otoczenie jest pod kontrolą niezawodnych systemów. Oczywiście rozwiązania są wzbogacone o czujniki ruchu. Dostępne są syreny alarmowe oraz czujniki otwierania drzwi i okien.

Urządzenia działające w ramach inteligentnego domu przystosowane są do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dom pracuje na komfort mieszkańców.

Jak działa inteligentny dom?

Bezprzewodowe technologie umożliwiły stworzenie inteligentnego domu przyjaznego dla mieszkańców. Niezawodność i łatwa instalacje są najważniejszymi cechami systemów, które w takich budynkach występują. W każdej chwili można rozbudować system o nowe rozwiązania.

System inteligentnego domu wykorzystuje łączność radiową na niestandardowych pasmach, albo korzysta z udogodnień, takich jak Wi-Fi. Protokoły łączności są zabezpieczone, aby nieodpowiednie osoby nie mogły sterować systemami. Dzięki temu w bezproblemowy sposób można zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. Kontrolowanie oświetleniem, temperaturą i zabezpieczeniami odbywa się w bezproblemowy sposób.

Co zyskujesz inwestując w inteligentny dom?

Korzyści wynikające z inwestycji w inteligentny dom są niezaprzeczalne. Rozwiązania te ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków, zapewniają przyjemne spędzanie czasu w domu. Po ciężkim dniu w pracy wraca się do budynku, w którym jest idealna temperatura, nie trzeba myśleć o odkurzaniu bo robi to za nas robot sprzątający. Gdy masz na to ochotę, możesz uruchomić swoją ulubioną muzykę bez ruszania się z kanapy.

Warto również podkreślić, że inteligentne domy są bardzo bezpieczne, z uwagi na zastosowane zabezpieczenia typu czujniki ruchu, czadu, gazu, alarm oraz monitoring. Dom w nowoczesnym wydaniu jest także bardzo oszczędny, dlatego początkowa inwestycja szybko się zwróci. Rachunki w nim są bardzo niskie, z uwagi na zastosowanie ekologicznych systemów odzysku energii. Niewysokie są także rachunki za prąd, ponieważ systemy nim zasilane pracują tylko wtedy, gdy faktycznie są potrzebne.