szyby samochodowe

Jak prawidłowo dbać o szyby samochodowe?

Szyby samochodowe są ważnym elementem całego pojazdu, jednak często zapominamy o ich znaczeniu. Zazwyczaj problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy szyby są mocno zabrudzone lub uszkodzone. Wtedy pogarsza się widoczność kierowcy i rodzi się pytanie – jak cofnąć te zmiany. Na szczęście o szyby samochodowe można zawczasu zadbać, dokonując przy okazji ich spektakularnej metamorfozy.

Folie na szyby samochodowe

Zastosowanie folii na szyby samochodowe przyczynia się do zmiany ich koloru. Ale nie tylko. Niektórzy w obawie przed uszkodzeniami mechanicznymi szklanych tafli decydują się na zastosowanie dodatkowej warstwy ochronnej. Ta, aby spełniała w pełni swoją rolę, powinna być idealnie dopasowana do szyby pod względem kształtu, rozmiaru oraz grubości. Jakie korzyści przyniesie zastosowanie folii na szyby samochodowej? Przede wszystkim:

  • będzie to dodatkowa warstwa chroniąca szybę przed zarysowaniem, odpryskiem czy innym uszkodzeniem mechanicznym, do którego może dojść w czasie kolizji drogowej, ulewy, wiatru, a nawet po wizycie na myjni,
  • staną się skuteczną barierą dla promieni słonecznych i utrudnią ich przedostawanie się do wnętrza kabiny. W ten sposób jazda autem, nawet w upalny dzień stanie się bardziej komfortowa,
  • zapewnią podróżnym komfort oraz prywatność, bo uniemożliwiają ciekawskim zaglądanie do środka. W ten sposób uda się także zniechęcić złodziei, którzy mogliby zostać zwabieni tym, co zobaczą wewnątrz samochodu (torebką, plecakiem, laptopem, pieniędzmi).

Jak widzisz zastosowanie folii na szyby ma duże znaczenie dla komfortu oraz bezpieczeństwa. Jeżeli jednak nie zdecydujesz się na ten zabieg, dowiedz się, jak inaczej zadbać o jakość i wygląd szyb w aucie.

Pielęgnacja szyb samochodowych

Szyby samochodowe wymagają troskliwej opieki. Warto poświęcić im nieco więcej uwagi i wykonać, oprócz typowego mycia, także zabiegi pielęgnacyjne z użyciem profesjonalnej chemii. Najczęściej są to preparaty w spray’u, które można łatwo i równomierne zaaplikować na całej powierzchni szyby przedniej, tylnej oraz szyb bocznych.

Oprócz tego warto przestrzegać podstawowych zasad. Zalicza się do nich unikanie miejsc parkingowych pod drzewami, które mogą zrzucać kasztany, gałęzie czy wydzielać soki.

Kluczowe dla wyglądu szyb są także wycieraczki. Jeżeli korzystasz ze starych elementów, w których gumy zdążyły się wytrzeć czy wykruszyć, to każde ich włączenie będzie powodowało mikrouszkodzenia. Z czasem na szybie widoczne będą charakterystyczne zarysowania w formie półkoli, biegnące w miejscach, w których plastikowy element ocierał się o szkło.