szyby samochodowe

Uszkodzone szyby samochodowe – co robić?

Podobnie jak inne podzespoły, również szyby samochodowe są narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz inne awarie. Zdarza im się ucierpieć w czasie kolizji drogowej, paść ofiarami wandali lub złodziei, czy wreszcie przegrać starcie z silnym mrozem lub gradobiciem. Co zrobić z uszkodzoną szybą? Zacznij od znalezienia warsztatu, gdzie zlecisz jej naprawę. Gdy ta okaże się niemożliwa, warto rozważyć wymianę elementu na nowy.

Wymiana szyby samochodowej na nową

Czasem uszkodzenia na szybie samochodowej są tak duże, że naruszają ogólną strukturę szkła. Wtedy niemożliwe jest jego naprawianie, a pozostaje jedynie wymiana elementu na nowy. Można to zrobić na dwa sposoby – stosując szyby tańsze, pochodzące z hut szkła np. Nordglass czy Fuyao lub decydując się na droższe, oryginalne i w pełni kompatybilne części zamienne.

Nie wolno zwlekać z wymianą szyby. Jeżeli na jej powierzchni pojawiły się jakiekolwiek odpryski czy rysy, które mogą osłabiać element na całej szerokości, to trzeba się ich pozbyć. Czasem jest to możliwe w procesie regeneracji z użyciem dobrej jakości chemii, jednak czasem skala zniszczeń jest taka, że nie pozostaje niż innego jak demontaż szyby i założenie nowej. Pamiętaj, że za jazdę pojazdem, który nie jest w pełni sprawny technicznie grozi mandat!

Polerowanie szyby samochodowej

Polecane są także usługi polerowania szyb samochodowych, które mają na celu przywrócenie powierzchni blasku i jednolitego wyglądu. Tafla, która uszkodziła się w wyniku rys oraz drobnych odprysków traci na estetyce. W dodatku matowieje w niektórych miejscach, co przyczynia się do pogorszenia widoczności kierowcy.

Polerowanie można wykonać na szybie przedniej, tylnej oraz bocznych. Kluczowe jest zastosowanie w tym procesie wysokiej jakości preparatów oraz sprawdzonych technik. Tylko dobry serwisant jest w stanie przeprowadzić prace szybko, sprawnie, aby uzyskać zadowalający efekt – szyba odzyska blask i będzie jak nowa!

Wypełnianie odprysków na szybach samochodowych

Szyby samochodowe nierzadko uszkadzają się pod wpływem odprysków spod kół. Nawet drobne kamyczki mogą powodować duże zniszczenia, chyba, że zareagujesz na nie odpowiednio szybko. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany i przerwanie ciągłości szyby – reaguj. W dobrych warsztatach, o ile fachowiec nie zauważy przeciwwskazań do regeneracji, wykonuje się wypełnianie szczelin żywicą, a potem ich wygładzanie i szlifowanie. Szyba odzyskuje swój dawny wygląd, a także jest mocna i stabilna.