plastry opatrunkowe

Plastry opatrunkowe – gotowe czy do cięcia?

Na rynku jest spory wybór plastrów opatrunkowych, które można podzielić na dwie główne grupy – gotowe (pojedyncze) oraz w rolce (do cięcia). Które z nich są lepsze? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bo każdy ma inne potrzeby, ale zebraliśmy dla Ciebie zestawienie wad i zalet każdego z rozwiązań. Zapoznaj się z nimi, jeśli jesteś na etapie kompletowania domowej apteczki z środkami pierwszej pomocy.

Zalety plastrów opatrunkowych do cięcia

Plastry opatrunkowe do cięcia to popularny produkt w wielu domach, ale też ośrodkach zdrowia czy szpitalach. Są to plastry w jednym kawałku – długi listek jest zwinięty w rolkę i umieszczony w pudełku. W sytuacji, gdy jesteś zmuszony zaopatrzyć ranę, najpierw musisz zaopatrzyć się w nożyczki, przy pomocy których utniesz potrzeby fragment opatrunku.

Najlepszą zaletą tego rozwiązania jest:

  • wydajność – plaster jest długi i wystarcza na dłużej,
  • możliwość precyzyjnego określenia, jak dużego opatrunku potrzebujesz i ucięcie dokładnie takiego elementu.

Wada jest jedna, ale za to dość duża i trudna do przeskoczenia, szczególnie gdy szukasz opatrunków do zabrania w podróż. Aby wykonać opatrunek, musisz dysponować ostrymi nożyczkami, które nie poszarpią brzegów plastra, a precyzyjnie go utną. To szczególnie trudne, gdy jesteś zdany sam na siebie, a do opatrzenia masz krwawiącą ranę.

Gotowe plastry opatrunkowe – charakterystyka

Gotowe plastry opatrunkowe to bardzo wygodna opcja, która pozwala na szybkie zabezpieczenie miejsca skaleczenia. Zaletą takich produktów jest:

  • dostępność opakowań z plastrami w kilku rozmiarach i kształtach,
  • możliwość kupienia nie tylko klasycznych plastrów, ale też takich z antybakteryjnymi opatrunkami przyspieszającymi gojenie czy hydrożelem łagodzącym ból i podrażnienia.

Łatwość, z jaką można usunąć papierek zabezpieczający z lepca, sprawia, że mogą z niego z powodzeniem korzystać nawet dzieci czy osoby starsze. Umożliwia to też szybką reakcję, gdy dojdzie do skaleczenia czy otarcia – pierwsza pomoc udzielana jest natychmiastowo. Pojedyncze plastry z opakowania są pakowane oddzielnie i zabezpieczane przed zabrudzeniami. Dlatego zajmują bardzo mało miejsca i możesz mieć je zawsze przy sobie (wsunięte do portfela, kieszeni czy etui telefonu).

Czy są wady tego rozwiązania? W niektórych przypadkach może to być wyższa cena (szczególnie gdy mówimy o plastrach opatrunkowych z hydrożelem czy pojemnikiem), ale też trudność z dopasowaniem wielkości i kształtu plastra do rany (zwłaszcza, gdy jest ona nieregularna).