plastry opatrunkowe dla dzieci

Plastry opatrunkowe dla dzieci – przegląd produktów

Beztroskie zabawy czasem niestety kończą się kontuzjami. Dzieci są na nie narażone wyjątkowo często ze względu na to, że sporo czas spędzają na bieganiu, skakaniu, wspinaniu się – nie zawsze zachowując przy tym środki ostrożności. Efekt? Zdarte kolano lub łokieć, skaleczenie na czole, otarcie na policzku. Oczywiście każda z takich ran wymaga opatrzenia, a poszkodowanego trzeba przytulić i pocieszyć. Jak? Pomocne okażą się kolorowe plastry stworzone z myślą o najmłodszych.

Plastry opatrunkowe dla dzieci – pierwsza pomoc dla najmłodszych

Dziecięcych kontuzji nie da się uniknąć, ale można zrobić całkiem sporo, aby zminimalizować ich skutki. Kiedy już dojdzie do zranienia trzeba działać szybko. Po pierwsze dlatego, że poszkodowany wymaga pocieszenia i oczekuje, że rodzic zrobi wszystko, aby ulżyć w jego bólu. Po drugie – ważne – aby nie dopuścić do zanieczyszczenia rany i jej jątrzenia.

Dlatego w podręcznej apteczce trzeba mieć środek odkażający oraz plaster lub bandaż. Dobrze sprawdzą się tutaj plastry opatrunkowe, które nie tylko chronią uszkodzone miejsce, ale też przyspieszają jego gojenie. Poznaj wszystkie warianty plastrów dla dzieci – zarówno te uniwersalne, jak również bardziej specjalistyczne, np. do stosowania w przypadku rozcięcia na skórze czy w wodzie.

Rodzaje plastrów opatrunkowych dla dzieci

Gdy dojdzie do skaleczenia u dziecka, opiekun może sięgnąć po standardowe plastry opatrunkowe lub zdecydować się na wersje stworzone z myślą o najmłodszych. Te drugie warto rozważyć, ponieważ:

  • w trudnej dla malucha chwili sporym pokrzepieniem może się okazać plasterek z ulubionym bajkowym bohaterem – Kubusiem Puchatkiem, Myszką Miki czy księżniczkami z Krainy Lodu,
  • plastry dla dzieci mają mniejsze rozmiary i występują w różnych kształtach,
  • klej stosowany w plastrach dla dzieci jest mocny, jednak nie na tyle, żeby podczas zmiany opatrunku szarpał i podrażniał delikatną skórę,
  • plastry są wykonane z przewiewnej włókniny, aby umożliwiać skórze oddychanie i pozwolić ranie na swobodne gojenie się,
  • plastry są antybakteryjne (mogą zawierać opatrunek) oraz hipoalergiczne (nie wywołują uczulenia).

Z myślą o dzieciach, producenci plastrów opatrunkowych przygotowali co najmniej kilka wersji produktów do wyboru. Pod ręką warto mieć oczywiście klasyczne lepce w kilku kształtach i rozmiarach, jak również bardziej specjalistyczne paski do sklejania brzegów rozciętej skóry, co minimalizuje ryzyko blizny i czasem chroni przed koniecznością szycia rany. Inną opcją są praktyczne plastry wodoodporne lub hydrożelowe, nakładane w razie otarcia czy odcisku na stopie.