klinika weterynaryjna Warszawa

Kiedy udać się do kliniki weterynaryjnej?

Dopóki nic złego się nie dzieje, nie myślisz o znalezieniu dobrej kliniki weterynaryjnej. Warto jednak znaleźć takie zaufane miejsce już w momencie, gdy zdecydujesz się kupić lub przygarnąć zwierzaka. Dlaczego? Bo kiedy okaże się, że Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje nagle pomocy, będziesz wiedział, gdzie się udać. Pamiętaj jednak o tym, żeby do kliniki przybyć nie tylko wtedy, gdy pupil ma objawy choroby. Ważne – także po to, aby jej zapobiec – jest regularne badanie, diagnostyka oraz profilaktyka.

Profilaktyka i diagnostyka w klinice weterynaryjnej

W jaki sposób kontrolować stan zdrowia pupila? Oczywiście potrzebne są regularne wizyty w klinice weterynaryjnej, w której znajdzie się on pod opieką doświadczonego weterynarza. Specjalista zajmie się nie tylko bilansami, kontrolnym ważeniem, czipowaniem czy podawaniem szczepionek i leków, ale też będzie mógł pomóc w razie choroby.

Aby dowiedzieć się, co dolega czworonogowi na płaszczyźnie okulistycznej, stomatologicznej, neurologicznej czy kardiologicznej, wykonuje się badania moczu, kału, morfologię, badanie laserem, USG czy RTG. Ważne, aby weterynarz, do którego trafisz miał do tego odpowiedni sprzęt oraz kompetencje w wykonywaniu badań i interpretowaniu ich wyników.

Leczenie zwierząt w klinice weterynaryjnej

Kiedy wyniki badań wykażą konieczność podjęcia interwencji lekarskiej i wdrożenie terapii, wtedy trzeba znaleźć miejsce, w którym zwierze zostanie poddane zabiegowi lub zostanie objęte opieką ambulatoryjną.

Kiedy trzeba wdrożyć bardziej inwazyjne metody leczenia, musisz znaleźć dobrego chirurga zwierzęcego. Zajmuje się on chirurgią tkanek miękkich, kastracją sterylizacją, zabiegami na narządach jamy brzusznej, kończynach, głowie, klatce piersiowej, zabiegami ortopedycznymi oraz wsparciem rehabilitacyjnym po złamaniu, zwichnięciu, uszkodzeniu stawów.

Zanim udasz się ze swoi zwierzakiem do kliniki weterynaryjnej, skontaktuj się z przyjmującym tam specjalistą, aby dowiedzieć się, czy ma on odpowiednie kompetencje, aby opiekować się akurat tą rasą. Niektórzy weterynarze specjalizują się w zwierzętach domowych, a inni w gospodarskich. Niektórzy najlepiej czują się w zabiegach chirurgicznych, a inni wolą opiekę położniczą oraz rozrodczą.

Weterynarz świadczy też usługi okulistyczne, zajmuje się czipowaniem zwierząt, a także wydawaniem paszportów. Specjalista, do którego się udasz obejmie Twojego pupila kompleksową opieką, dlatego warto, aby było to najlepszy lekarz, jakiego znajdziesz!