Łożyska kulkowe – czym są, do czego służą i gdzie je znaleźć?

Łożyska to niezwykle ważne części mechanizmów, bez których mogłyby one ulec uszkodzeniu. Mimo swych niewielkich rozmiarów podtrzymują one inny element w maszynie i przenoszą siłę na cały mechanizm pomagając w jej równomiernym rozłożeniu, co chroni części przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać przy bezpośrednim przeniesieniu siły. Czym są więc dokładnie łożyska kulkowe i jak je wykorzystać?

Zastosowanie i specyfikacja łożysk kulkowych

Łożysko to część mająca umożliwić ruch obrotowy części łożyskowanej, czyli podtrzymywanej przez ten element. Są one tworzone tak, by posiadały one mały współczynnik tarcia, były odporne na zużycie korozję oraz długą pracę pod obciążeniem, a także prezentowały dobrą odkształcalność. Rodzajów łożysk jest całe mnóstwo. Podstawowy podział mamy na łożyska mechaniczne, które są najczęściej spotykane oraz łożyska hydrauliczne, magnetyczne i elektryczne. Łożyska mechaniczne są następnie dzielone na ślizgowe, toczne oraz sprężyste, które wykorzystuje się w mechatronice. Wśród tocznych znajdziemy z kolei łożyska promieniowe, wzdłużne i wieńcowe. Dopiero po tym podziale trafimy na łożyska kulkowe, które należą do łożysk promieniowych oraz tocznych.

Aby nie było za prosto łożyska kulkowe również dzielą się na kolejne rodzaje. Mamy bowiem do dyspozycji łożyska kulkowe zwykłe, wahliwe oraz skośne, które dzielą się na trzy typy, wśród których wyróżnia się skośne jednorzędowe, skośne jednorzędowe dwukierunkowe oraz skośne dwurzędowe. Typową cechą łożysk kulkowych jest to, że rolę elementów tocznych spełniają w nich kulki, które są umieszczone pomiędzy pierścieniami takiego łożyska. Są one w stanie przenosić obciążenia promieniowe oraz osiowe.

Gdy potrzebne są nam łożyska kulkowe Szczecin to jedno z miast, w których można znaleźć oddział firmy TLC Łożyska. Znajduje się tam sklep, który zaopatrywany jest za pomocą warszawskiej hurtowni tego przedsiębiorstwa. Korzystając z usług tej firmy można liczyć na indywidualną obsługę, a także krótkie terminy realizacji zamówień, dzięki współpracy z największymi producentami łożysk kulkowych.

Szukając łożysk kulkowych można zdecydować się na udanie się do innego miasta niż Szczecin, gdyż TLC Łożyska oprócz hurtowni w Warszawie i oddziału w Szczecinie posiada również swoje placówki w innych dużych polskich miastach. Wśród nich znajdziemy Poznań, Gdańsk, Toruń, Rzeszów, Zgorzelec, czy też Sosnowiec. Z tego powodu bardzo łatwo jest zamówić wymaganą ilość łożysk kulkowych i sprawnie ją otrzymać, dzięki współpracy z firmą o o wieloletnim doświadczeniu.