łożyska stożkowe

Łożyska stożkowe i ich zastosowanie

Pierwsze łożyska stosowano już w okresie rewolucji przemysłowej. Dzięki nim maszyny zaczęły pracować wydajniej niż wcześniej, dlatego produkcja stała się tańsza i dawała możliwość zarabiania większych pieniędzy. Szczególnie ważne dla rozwoju przemysłu i postępu technologicznego było wprowadzenie do powszechnego użycia łożysk stożkowych. Gdzie są obecnie stosowane?

Cechy łożysk stożkowych

Cechą charakterystyczną łożysk stożkowych jest ich budowa, umożliwiająca tworzenie jedno i wielorzędowych konstrukcji. Pierścienie w łożysku stożkowym są niezależne od siebie, dlatego można je rozdzielić bez użycia większej siły. Dodatkowo łożyska stożkowe są łatwe i szybkie w montażu, a ich żywotność jest długa, nawet przy dużym obciążeniu.

Łożyska stożkowe są niezawodne, gdyż pracują przez wiele miesięcy bez żadnych awarii. Dzięki nim skutecznie przenosi się obciążenia z różnych sił i ogranicza się tarcie w wielu układach. Łożysko tego typu nawet przy ekstremalnych warunkach pracy jest odporny na korozję i wysokie temperatury. Ma to pozytywny wpływ na żywotność całej maszyny.

Co ważne, łożysko stożkowe może mieć konstrukcję składają się z jednego, dwóch lub czterech rzędów. Możliwe jest również tworzenie bardziej rozbudowanych łożysk, które sprawdzą się w nietypowych maszynach. Bez względu na liczbę rzędów obciążenia osiowe i promieniowe będą przenoszone w sposób efektywny.

Gdzie montuje się łożyska stożkowe?

Łożyska stożkowe znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle i urbanistyce. Można montować je w dźwigach, maszynach górniczych, w walcarkach, a także w innych urządzeniach, w których siła nacisku na elementy konstrukcyjne jest potężna. Ponadto łożysko stożkowe jest elementem konstrukcyjnym w piastach samochodów i w skrzyniach biegów. Istnieje również możliwość ich wykorzystania w rozjazdach kolejowych i tramwajowych, by usprawnić działanie transportu publicznego. Rozjazdy są mniej awaryjne i pracują sprawnie nawet w przypadku intensywnego użytkowania.

Łożyska stożkowe znajdują się w powszechnym użyciu w wielu gałęziach przemysłu ciężkiego i lekkiego. Ich atutem jest możliwość dostosowania konstrukcji do wielkości maszyny, sposobu jej pracy i wielkości obciążeń, pod którymi pracuje. Dodatkowo zastosowanie łożyska stożkowego daje pewność, że maszyna będzie działać niezawodnie, nawet w przypadku pracy ciągłej przez wiele godzin. Żaden inny element nie jest w stanie zapewnić takiego samego, sprawnego działania. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi, by wybrane łożysko stożkowe było wykonane z solidnych materiałów przez renomowanego producenta.