fizykoterapia warszawa

Fizykoterapia Warszawa: wszystko co należy wiedzieć o laseroterapii

Uprawianie sportu, nie tylko w kontekście amatorskim, wiąże się z urazami czy niebezpiecznymi upadkami. W zależności od dyscypliny, sportowiec ma świadomość, że narażenia swojego zdrowia na uszczerbek. Rozwój medycyny pozwolił uzyskać niesamowite postępy w rehabilitacji osób, które uległy różnego rodzaju urazom wynikającym właśnie z wysokiej aktywności.

Fizykoterapia Warszawa, jest jedną z gałęzi szeroko rozumianej rehabilitacji. W jej obręb wchodzą różne zabiegi, które powtarzane systematycznie przynoszą niezwykłe efekty. Jednym z takich zabiegów jest laseroterapia http://centrumalpejska.pl/swiadczenia-medyczne/rehabilitacja/fizykoterapia/.

Laseroterapia to fizjoterapia szeroko stosowana w dziedzinie rehabilitacji w przypadku urazów lub bólów stawów. Mówiąc prościej, laser działa jako źródło promieniowania elektromagnetycznego. W ten sposób uwalnia energię, która jest widoczna dla naszych oczu jak fala światła.

Fizykoterapia Warszawa, co to jest laseroterapia i kiedy się ją stosuje?

Laseroterapia to szczególna technika terapeutyczna, która wykorzystuje efekty energii generowanej przez wiązki laserowe w celu uzyskania odpowiedzi biochemicznej na błonie komórkowej. Laser jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego. Jest to zasadniczo urządzenie wytwarzające energię w postaci fali świetlnej. Dzięki zabiegom i terapii laserowej energia jest wzmacniana i kierowana na bardzo małą powierzchnię ciała, do której dociera z dużą intensywnością.

Laseroterapia służy do dostarczania do tkanek energii elektromagnetycznej w celu uzyskania efektów terapeutycznych. W szczególności laseroterapia:

 • działa przeciwzapalnie na stawy i mięśnie;
 • zwiększa drenaż limfatyczny, co skutkuje większą absorpcją płynów śródmiąższowych;
 • działa przeciwbólowo na włókna nerwowe przewodzące sygnał bólu;
 • działa rozszerzająco na mikrokrążenie (w konsekwencji poprawia krążenie obwodowe);
 • działa biostymulująco i regenerująco na tkankę łączną i miękką (przyśpiesza gojenie ran i owrzodzeń, sprzyja powstawaniu włóknistej tkanki bliznowatej, a co za tym idzie naprawia niewskazane do operacji urazy mięśni);
 • działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo;
 • działa rozkurczowo dzięki efektowi termicznemu i zwiększeniu metabolizmu.

Fizykoterapia Warszawa a Laseroterapia w rehabilitacji

Głównym celem laseroterapii, zwłaszcza w fizjoterapii Warszawa, jest działanie przeciwbólowe. Laseroterapia przeciwbólowa ma na celu zmniejszenie i wyeliminowanie bólu spowodowanego stanem zapalnym oraz przywrócenie równowagi komórkowej i tkankowej, która została zmieniona w wyniku urazu lub zużycia stawów.

Laseroterapia jest nieinwazyjną i bezbolesną techniką terapeutyczną. W rzeczywistości jedynym odczuciem, jakiego możesz doświadczyć, jest lekkie ciepło na skórze, ale nie powoduje ono oparzeń ani siniaków. Wiązka lasera jest w stanie przejść przez warstwę skóry i osiągnąć głębokość około 2 cm. Dlatego jest w stanie dotrzeć nawet do głęboko uszkodzonych obszarów.

Pośród efektów jakie można uzyskać poprzez działanie lasera, wymienić możemy:

 • Działanie przeciwzapalnie na stawy i mięśnie
 • Działanie przeciwbólowe w celu zmniejszenia bólu
 • Działanie przeciwobrzękowe w celu zmniejszenia wysięków i krwiaków
 • Biostymulujące i regenerujące działanie w celu wspomagania gojenia uszkodzonych tkanek, np. w przypadku łagodnych urazów mięśni
 • Działanie rozszerzające naczynia krwionośne w celu poprawy krążenia obwodowego

Ponadto bardzo ważne jest, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Należy bowiem unikać ekspozycji oka na wiązkę lasera, aby zniwelować ryzyko uszkodzenia siatkówki. Właśnie z tego powodu zaleca się noszenie okularów ochronnych podczas całej sesji laseroterapii.