drzwi obrotowe

Niezawodne i bezpieczne drzwi obrotowe

Drzwi obrotowe są pierwszym elementem budynku, z którym mają kontakt klienci wielu punktów usługowych. Dlatego są wizytówką obiektu, chociaż w ich przypadku efektowny wygląd jest równie ważny, co aspekty praktyczne. Drzwi obrotowe muszą być przede wszystkim bezpieczne. Podczas ich projektowania należy przestrzegać zasad, dzięki którym nie będą stanowić zagrożenia dla użytkowników.

Jak zbudowane są drzwi obrotowe?

Każdy z nas korzystał wielokrotnie z drzwi obrotowych. Są zbudowane z obracających się skrzydeł i ścian bocznych o walcowym kształcie. Drzwi obrotowe mogą posiadać dwa, trzy lub cztery skrzydła połączone ze sobą promieniście. Odgradzają one przestrzeń w taki sposób, aby określona liczba osób mogła swobodnie z nich korzystać. Zdarza się również, że jedna z utworzonych przez dodatkowe przeszklenie przestrzeni zostaje wykorzystana, jako powierzchnia wystawowa. Umieszczenie jej już w wejściu budynku sprawia, że ogromna liczba klientów zostanie zachęcona do zapoznania się z reklamowanym produktem.

Drzwi obrotowe stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża przepustowość. W ciągu jednej godziny może z nich skorzystać nawet 6000 osób! Nic więc dziwnego, że są stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu – w galeriach handlowych, hipermarketach, czy punktach opieki medycznej. Zobacz niektóre z ich zastosowań na stronie https://artbau.com.pl/drzwi-obrotowe/.

Zalety drzwi obrotowych

Drzwi obrotowe pozwalają na zredukowanie napływu powietrza z zewnątrz do wnętrza obiektu. Pełnią jednocześnie rolę wiatrołapu. Ich zastosowanie chroni wnętrze przed wyziębieniem i przeciągami w zimie, z kolei w lecie zapobiega wdzieraniu się gorącego powietrza do klimatyzowanych pomieszczeń. Ich montaż jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ skutecznie odseparowują obiekt od panujących na zewnątrz czynników atmosferycznych mogących zakłócić efektywność ogrzewania lub chłodzenia obiektu. Ponadto redukują również koszty ponoszone na te działania, co niewątpliwie wpływa na ogólną atrakcyjność tego rozwiązania.

Czy drzwi obrotowe są bezpieczne?

Już  w trakcie projektowania drzwi obrotowych nacisk kładziony jest przede wszystkim na niezawodność mechanizmów oraz bezpieczeństwo użytkowników. Są wyposażone w dodatkowe rozwiązania zmniejszające zagrożenie w sytuacjach awaryjnych. Należy pamiętać, że z drzwi obrotowych korzystają różne grupy wiekowe oraz osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego wszystkie elementy muszą zostać starannie przemyślane i wyposażone w odpowiednie czujniki. Mogą się one znajdować zarówno nad wejściem, jak i na krawędziach pionowych i poziomych części ruchomej. To zapobiega przypadkowemu najechaniu skrzydła drzwi na osobę lub przedmiot. Precyzja systemów bezpieczeństwa musi być niezmiernie wysoka, aby niemożliwe było również przypadkowe uderzenie drzwiami lub przycięcie palców. Drzwi wyposażone są ponadto w hamulec bezpieczeństwa. Przycisk opisany, jako „stop” znajduje się zazwyczaj tuż obok nich, aby można było zatrzymać ich ruch, gdy wystąpi jakiekolwiek zagrożenie.

Drzwi obrotowe mogą zostać wyposażone w system awaryjnego składania skrzydeł. Umożliwia on szybkie i bezkolizyjne przejście przez drzwi. Taki system antypaniczny można powiązać bezpośrednio z wystąpieniem alarmu przeciwpożarowego. Odpowiednie zaprogramowanie zagwarantuje zablokowanie się skrzydeł drzwi i zwiększy ich przepustowość.

Poznaj dodatkowe możliwości drzwi obrotowych

Niektóre obiekty wymagają zastosowania specjalnych drzwi obrotowych wyposażonych w dodatkowe możliwości. Niektóre modele mogą posiadać także drzwi przesuwne zamontowane wewnątrz bębna. Zatrzymanie ruchomego mechanizmu, złożenie skrzydeł i rozsunięcie drzwi przesuwnych umożliwia zwiększenie przepustowości, co niekiedy jest konieczne. Takie sytuacje mogą mieć miejsce np. w hipermarketach podczas sezonowych wyprzedaży, gdy drzwi obiektu chce tuż po otwarciu sforsować duża liczba osób. Zmiana mechanizmu ich działania jest niezwykle prosta, pozwala na to odpowiedni przełącznik. Rozsunięcie drzwi przesuwnych umożliwia również przewietrzenie obiektu.