awaryjne otwieranie drzwi Katowice

Kto może awaryjnie otwierać drzwi?

Zdarza się, że wchodząc do domu, przeżywamy chwile grozy, gdy klucz w zamku blokuje się i nie chce się przekręcić. Stres bezpowrotnie mija, kiedy wreszcie znajdziemy się w środku – ale co zrobić, gdy klucz na dobre zablokuje się w zamku lub, co gorsza, złamie wewnątrz zamka? Wtedy pomóc może tylko ślusarz.

Jest nam dużo lżej, gdy mamy świadomość, że istnieje coś takiego, jak awaryjne otwieranie drzwi – to proces, podczas którego da się otworzyć zablokowany zamek bez niszczenia i wyważania drzwi. Zwykle takie sytuacje przytrafiają się nam, gdy bardzo się spieszymy – w pośpiechu nerwowo kręcimy kluczem w zamku, szarpiemy i … nieszczęście gotowe. Zazwyczaj wtedy, gdy byliśmy już spóźnieni lub mamy bardzo ważne spotkanie.

Znajomość własnego zamka może Ci pomóc

O tym, w jaki sposób najlepiej próbować ponownie dostać się do mieszkania, w dużej mierze będzie decydował typ zamka, który posiadamy. Czasem posiada on pewne zabezpieczenia – uniemożliwiają one np. otwarcie od środka drzwi, które zostały zamknięte od zewnętrznej strony. Niektóre zamki w drzwiach służą nam już wiele długich lat i przychodzi po prostu moment, gdy przestają działać – mało kto dziś pamięta o regularnej konserwacji i czyszczeniu zamków.

Bywa też, że w mieszkaniu zainstalowane są drzwi zatrzaskowe, czyli takie, które nie posiadają klamki od zewnętrznej strony. W takim przypadku, gdy zdarza nam się zapominać kluczy, codzienne użytkowanie takich drzwi może być sporą udręką dla nas, innych członków rodziny lub… nawet dla sąsiadów.

Czy ślusarz może otworzyć każde drzwi?

Niektórym awaryjne otwieranie drzwi może kojarzyć się … z włamaniem. Dlatego też interwencje ślusarza muszą być zawsze dobrze weryfikowane i wykonywane tylko po uprzednim udowodnieniu przez wzywającego, że ma on prawo do wejścia do konkretnego lokalu lub samochodu. Tak więc, aby ślusarz pomógł nam awaryjnie otworzyć drzwi, musi zobaczyć jakiś dowód, że w ogóle mamy prawo, by się o to do niego zwracać – dowód osobisty, kartę pojazdu, akt własności lub zameldowania.

Kto może przeprowadzić awaryjne otwieranie drzwi – Katowice

Działania takie może podjąć wyłącznie ślusarz posiadający odpowiednie uprawnienia zawodowe. To jednocześnie osoba, która może legalnie posługiwać się specjalnymi dla tego zawodu narzędziami, takimi jak wytrychy. Każda osoba, która dysponuje takim narzędziem, a nie jest ślusarzem, powinna budzić społeczne podejrzenia. Jeśli więc wzywamy fachowca do awaryjnego otwarcia drzwi, korzystajmy z polecenia znajomych lub kogoś zaufanego. Pamiętajmy jednak, że sąsiad z ósmego piętra, który przychodzi nam z sąsiedzką pomocą, dzierżąc wytrych w dłoni i który nie jest z zawodu ślusarzem, nie będzie do tego zadania odpowiednią osobą.