drzwi obrotowe

Rola drzwi w obiektach użyteczności publicznej

Obiekty użyteczności publicznej muszą zostać zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Udostępniając przestrzeń handlową lub rekreacyjną nie kontrolujemy zachowania poszczególnych osób, dlatego należy z wyprzedzeniem dostosować wszystkie elementy budynku tak, aby spełniały normy prawa budowlanego i chroniły ich użytkowników przed nagłym wypadkiem, a w przypadku zagrożenia umożliwiały szybką ewakuację.

Drzwi obrotowe

Jednym z produktów szczególnie dostosowanych do obiektów o dużym natężeniu ruchu pieszego są drzwi obrotowe. Można je spotkać w budynkach pełniących różnorodne funkcje. Duże obiekty handlowe, takie jak galerie lub hipermarkety od lat stosują to rozwiązanie. Ale jest ono również często spotykane również w szpitalach, hotelach, kinach lub na dworcach.  Za zastosowaniem drzwi obrotowych przemawia szereg cech czyniących z nich o wiele lepsze rozwiązanie niż montaż drzwi przesuwnych.

Zalety nowoczesnych drzwi obrotowych

Drzwi obrotowe pozwalają zredukować koszty ponoszone na ogrzewanie obiektu zimą. Ruchome skrzydła ograniczają nagły napływ dużych mas zimnego powietrza z dworu. Zapobiegają także powstawaniu przeciągów, które mogłyby prowadzić do wychłodzenia pomieszczenia oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w obiekcie. Utrzymanie stałej temperatury jest bardzo ważne dla ich komfortu termicznego oraz podnosi ogólną wydajność ogrzewania. Latem drzwi obrotowe chronią wnętrze przed wysokimi temperaturami panującymi na zewnątrz. To również ma ogromne znaczenie przy sprawnie działającej klimatyzacji. Zastosowanie drzwi obrotowych to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo użytkowników drzwi obrotowych jest priorytetem dla ekspertów zajmujących się ich projektowaniem. Dlatego to rozwiązanie jest zawsze wyposażone w szereg czujników niwelujących potencjalne zagrożenie w wyniku wypadku, nieostrożności lub nagłego wybuchu paniki. Niestety w obiektach o dużym natężeniu ruchu nie trudno wyobrazić sobie wystąpienie każdego z tych wariantów. Dlatego tak ważne jest zastosowanie się do norm prawa budowlanego i wybranie firmy świadczącej najwyższą jakość usług i terminowe serwisowanie.

Należy pamiętać, aby podczas montażu drzwi obrotowych zawsze uwzględnić usytuowanie w ich bliskim sąsiedztwie także standardowych drzwi rozwieranych lub rozsuwanych. Ma to duże znaczenie dla komfortu osób z niepełnosprawnością, dla których korzystanie z drzwi obrotowych może być problematyczne lub zupełnie niemożliwe.