Osuszanie budynków – czemu służy takie działanie?

Trwałe zawilgocenie budynku prowadzi z czasem do osłabienia konstrukcji, a także wiąże się z ryzykiem pojawiania się pleśni na ścianach, sufitach czy posadzkach podłogowych. Problem dotyczyć może nie tylko starszego, zabytkowego budownictwa, ale tez obiektów stawianych bardziej współcześnie, gdzie niepoprawnie wykonana została izolacja budynków, w tym murów i fundamentów. Czy zabiegi osuszania budynków są w stanie pomóc? Jakie metody można wykorzystać?

Nieinwazyjne metody osuszania budynków

Najprostszą do zastosowania metodą jest zawsze ta najmniej inwazyjna – ponieważ nie wymaga specjalnych przygotowań i nie wpływa w żaden sposób na konstrukcję obiektu. Do takich metod można zaliczyć:

  • nagrzewanie pomieszczeń – poprzez podniesienie temperatury w pomieszczeniu dochodzi do odparowywania wody powierzchniowo, co jest skuteczne jedynie przy niewielkich i miejscowych zawilgoceniach; warunkiem powodzenia takiego procesu jest sprawna wentylacja, która zapewni odciągnięcie pary wodnej,
  • osuszanie metodą kondensacyjną – z wykorzystaniem specjalnych urządzeń zwanych osuszaczami zbierającymi skroploną z powietrza wodę.

Metody tego rodzaju, jak łatwo się domyślić, stanowią najczęściej rozwiązanie doraźne i w przypadku bardzo rozległego zawilgocenia i uszkodzeń mogą jedynie tymczasowo poprawić sytuację. Wymienione techniki mają ograniczony zasięg i nie są w stanie zapewnić odciągnięcia nadmiaru wody z głębszych warstw muru.

Osuszanie obiektów metodami inwazyjnymi

Do metod inwazyjnych osuszania obiektów budowlanych(http://budwod.eu/oferta/osuszanie-budynkow-kompleksowo/) zalicza się przede wszystkim iniekcje. Występujące w materiałach budowlanych kapilary, czyli mikroskopijne kanaliki, przy braku stosownej izolacji obiektowej mogą przenosić wilgoć pobieraną z gruntu w wyższe partie obiektu. Zaczyna się od zawilgocenia fundamentów, a kończy na silnym nasiąknięciu murów.

Jedną ze skuteczniejszych technologii jest iniekcja wysokociśnieniowa, w której dochodzi do wtłoczenia w materiał budowlany specjalnych preparatów o żelowej strukturze. Ponieważ ich podanie odbywa się pod ciśnieniem wynoszącym 30 barów, środek dociera do każdego, nawet najmniejszego zakamarka. Natychmiast wiąże się on w kapilarach i zaczyna absorbować wodę. Działanie osuszające rozpoczyna się zatem natychmiast po rozpoczęciu wtłaczania.

Jakie budynki mogą być poddawane iniekcyjnemu osuszaniu?

Iniekcyjna metoda osuszania budynków może być stosowana w przypadku niemal każdego rodzaju budownictwa, w tym także zabytkowego. Poprawnie przeprowadzona pozwala zadbać o obiekty stawiane metodami tradycyjnymi, ale też współczesnymi. Bez obaw iniekcje zastosować można w budynkach mieszkalnych, biurowych czy ogólnie użytkowych.

Uwaga, w przypadku stwierdzenia rozległych zawilgoceń może istnieć konieczność przeprowadzenia także gruntowanego odgrzybiania powierzchni! Zarówno proces osuszania, jak i pozbywania się ewentualnej pleśni ze ścian i podłóg najlepiej zlecić doświadczonym firmom specjalizującym się w tego rodzaju pracach.