Pręty kompozytowe

Zalety prętów kompozytowych. Alternatywa dla stali?

Pręty kompozytowe coraz częściej wykorzystywane są w wielu branżach jako alternatywa dla produktów stalowych. Za ich użyciem przemawia atrakcyjna cena, mniejsza waga, a także możliwość wykorzystywania ich nawet w najtrudniejszych warunkach. Zalet jest wiele, pamiętać należy jednak, że nie są one perfekcyjnym zastępstwem tradycyjnych rozwiązań. Z tego względu zawsze trzeba brać pod uwagę indywidualne właściwości prętów kompozytowych, zależne od ich rodzaju.

W czym pręty kompozytowe są lepsze od stali?

Cena prętów kompozytowych, połączona z ich różnorodnymi właściwościami, sprawia, że są one coraz częściej wybierane przez polskich wykonawców. Produkty kompozytowe nie są bowiem stworzone z jednorodnego materiału, a z połączenia wielu komponentów o różnorodnych właściwościach. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie kilku ich typów, których specyfikację dopasować można do swoich ściśle określonych potrzeb.

Wszystkie pręty kompozytowe są trwałe i cechują się wysoką odpornością na korozję. Dzięki temu często wykorzystywane są przy budowie obiektów wystawionych stałe oddziaływanie wody. Ich przewaga nad stalą dostrzegalna jest np. w umocnieniach brzegów rzek, wodociągach czy falochronach.

Ponadto produkty te mają minimalną przewodność cieplną, więc nie tworzą mostków termicznych. Z tego powodu idealnie nadają się do budowy budynków, zmniejszając koszty ich eksploatacji. Zwiększają również żywotność betonowych struktur, w których wykorzystać je można jako zbrojenia.

Pręty kompozytowe można porównywać do rozwiązań stalowych pod wieloma różnymi względami i często ich użycie jest bardziej opłacalne. Miejsc, w których są wykorzystywane, bezustannie przybywa i zdaniem wielu ekspertów takie produkty mogą stanowić przyszłość licznych branż. Ich sekretem jest natomiast różnorodność struktury, odpowiadająca za funkcjonalne właściwości.

Bogate zastosowanie prętów kompozytowych

Już teraz pręty kompozytowe używane są w coraz liczniejszych i bardziej różnorodnych zastosowaniach.  Stanowią np. ważny składnik elementów objętościowych, wykonanych z żelbetonu. Dobrze sprawdzają się też w budownictwie drogowym, trafiając do pomostów drogowych, obiektów kolejowych i lotniskowych czy innego rodzaju konstrukcji drogowych.

Wykorzystywane są m.in. w konstrukcjach tymczasowych, silosach, zbiornikach, ekranach akustycznych, konstrukcjach wielopoziomowych parkingów czy wzmocnieniach już istniejących konstrukcji. Jak widać, możliwości ich stosowania jest niezwykle wiele, najważniejsze jest jednak korzystanie z nich w sposób odpowiedzialny i zgodny ze specyfikacją konkretnego typu. Istotne jest też korzystanie wyłącznie z produktów wysokiej jakości, dostarczanych przez zaufanych producentów – daje to gwarancję, że sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających warunkach.