W jaki sposób odnaleźć najlepszy projektor do domu? Poznaj praktycznie wskazówki

To już żadna nowość, że telewizory są często zastępowane projektorami. Z drugiej strony, kupno takiego urządzenia bywa dla nas wielką niewiadomą, ponieważ nie mamy wiedzy na temat specyfikacji takich urządzeń. Nim postawimy na konkretny sprzęt powinniśmy wcześniej zwrócić uwagę na pewne parametry, które tworzą go urządzeniem dedykowanym domowym warunkom.

Podkreśla się indywidualne preferencje i oczekiwania względem projektorów, dlatego ciężko jest jednoznacznie wskazać, jakie projektory należy wybierać, a jakich modeli należy bezwzględnie unikać. Dobry projektor do domu to dla każdego inne urządzenie, dlatego dowiedzmy się najpierw, co warunkuje fakt, że można nazwać go takim mianem.

Co jawi się jako kluczowe, kiedy przystępujemy do zakupu projektora do domu

Wybierając projektor do kina domowego, należy w pierwszej kolejności zaznajomić się dokładnie z jego specyfikacją – cena gra drugoplanową rolę. Istnieją bowiem przedziały cenowe, gdzie znajdują się jednocześnie sprzęty z górnej półki i pełne ciekawych funkcji, a także te o wyjątkowym designie, aczkolwiek bezużyteczne w większości przypadków. Posiadane właściwości są kluczowe, przy czym cena zaczyna mieć znacznie w zależności od częstotliwości użytkowania oraz kosztów jego eksploatacji.

Najważniejsze właściwości projektorów do domu

Niepodważalnie kluczowym aspektem projektorów jest rozdzielczość ich obrazu. Istnieje oczywiście możliwość zakupu takiego, który gwarantuje jakość 4k, natomiast jego cena potrafi przewyższać cenę telewizora i to kilkakrotnie. Głosem rozsądku są rzutniki Full HD. To wysoka jakość, przy relatywnie niskiej cenie, czyli dobry stosunek ceny do jakości.

Nagrzewanie się projektorów po dłuższym użytkowaniu to najczęstsza bolączka ich posiadaczy, gdyż te wówczas dość mocno hałasują. Rzutnik musi mieć zatem zaimplementowany system chłodzenia, który będzie w stanie zabezpieczyć go przed nadmiernym przegrzewaniem. Istotna jest tutaj wielkość wiatraków. Te duże obracając się wolniej, mogą generować dużo hałasu. Jeśli wybierzemy odpowiednio cichy projektor, z pewnością odczujemy wysoki poziom wygody użytkowania.

Okoliczności korzystania z rzutnika są niebagatelnie ważne ze względu na proporcje obrazu. W biznesie oraz edukacji wybierane są te, które pracują na proporcjach 4:3. Jeżeli jednak główne zastosowanie projektora to domowe seanse filmowe, wybór powinien paść na panoramiczne rozwiązanie, gdzie standardem jest format 16:9 lub 16:10.

Oświetleniowe warunki mają wpływa na to, czy będziemy potrzebować urządzenia, które gwarantują użytkownikom dostosowane parametry związane z kontrastem obrazu. Projektor do kina domowego, który funkcjonuje szczególnie w ciemności, wymaga działania przy jak najwyższym indeksie kontrastu.

Mimo tego, że dodatki są jedynie „dodatkami” niekiedy ich obecność ma duży wpływ na ogólną funkcjonalność sprzętu. Wiele znaczy wbudowany moduł WiFi, który wcale nie jest zarezerwowany dla urządzeń z najwyższej półki. Jeśli wybierzemy model z taką funkcjonalnością, na pewno docenimy spore możliwości łączności urządzenia, a liczba kabli podłączanych do projektora będzie znikoma. Wbudowane złącze HDMI i USB to również ciekawe dodatki. To ostatnie umożliwi nam odtwarzanie wideo prosto z dysku zewnętrznego, który podłączymy do rzutnika. W większości przypadków, projektorów wbudowane są głośniki mono, jednakże jeśli nie mamy w planach łączyć go bezpośrednio z naszym kinem domowym, lepszym rozwiązaniem będzie wybór takiego modelu, który dysponuje nagłośnieniem stereo.

Elementarną zasadą wygody oglądania filmów na rzutniku, jest prawidłowe ustawienie sprzęty, dlatego bardzo istotne są jego możliwości regulacji. Na pewno obowiązkowa jest obecność modyfikacji ustawień obrazu, a także dokonywania korekty trapezowych zniekształceń. Tym samym, mamy możliwość postawić przy samym boku ściany, a jeśli nasze pomieszczenie do projekcji nie należy do sporych.