Projektowanie 3D w budownictwie i architekturze

Projektowanie 3D to proces, który jest obecnie chętnie wykorzystywany w takich sektorach, jak budownictwo i architektura. I nie można się temu dziwić. Ostatecznie szybciej i taniej nowy dom czy obiekt publiczny powstanie w projekcie grafika niż w rzeczywistości. I oczywiście raz opracowany projekt można dowolnie przebudowywać!

Graficzne projekty budowlane

Za pomocą projektowania 3D CAD(https://academia-cad.pl/projektowanie-cad/) możliwe jest bardzo szczegółowe opracowanie wizualizacji przyszłego osiedla mieszkaniowego czy domu jednorodzinnego. Przygotowując taki projekt za pomocą grafiki komputerowej bez problemu uwzględnienie są absolutnie wszystkie warunki terenowe, które mogą mieć wpływ na obiekt stawiany w przyszłości w konkretnym miejscu.

Projektowanie w taki sposób stanowi ogromne wsparcie dla architektów także pod kątem planowania zagospodarowania otoczenia. Rozstawienie ewentualnych nasadzeń, rozmieszczenie dodatkowych przestrzeni, takich jak place zabaw czy garaże jest w oprogramowaniu graficznym niezwykle proste i efektywne. Cały projekt jest dzięki temu kompletny i daje wiele możliwości prezentacji.

Oczywiście takie opracowanie graficzne nie musi dotyczyć jedynie budynków – tak naprawdę za jego pomocą możliwe jest projektowanie wszystkich obiektów architektonicznych – mostów, dróg, stadionów sportowych, parków rekreacyjnych czy budynków urzędowych.

Grafika komputerowa w realistyczny sposób prezentuje także wszystko to, czego nie można pokazać w rzeczywistości. Z jej pomocą wykonywane są przekroje budynków, pokazywane jest rozmieszczenie instalacji znajdujących się w gruncie czy w ścianach, a wszystko to ma też ogromny wpływ na proces budowlany – ułatwia realizację prac i wprowadzenie ewentualnych poprawek w przypadku wykrycia kolidujących ze sobą rozwiązań.

Projektowanie 3D w aranżacji wnętrz

Także w przypadku aranżacji wnętrz usługa projektowania 3D CAD może okazać się doskonałym wsparciem. Szczegółowa, fotorealistyczna grafika ułatwia bardzo dokładne przedstawienie tak wystroju, jak i umeblowania czy wyposażenia w wybranej konfiguracji.

Wizualizacja trójwymiarowa jest wykonywana głównie ze względów estetycznych. Przedstawienie umeblowania w otoczeniu określonych elementów wykończenia, takich jak tapety, podłogi drewniane czy wykładziny pozwala podkreślić wysoką jakość danego produktu, sposób, w jaki będzie odbijał światło czy kontrastował z pozostałym wyposażeniem.

Zaawansowana wizualizacja umożliwia pokazanie aranżacji pod dowolnym kątem. W każdej chwili bez większych trudności można też dokonać niezbędnych poprawek, a nawet głębszych zmian. Takie projekty są często wykorzystywane także przez deweloperów w trakcie prezentacji przyszłym klientom dostępnych mieszkań czy domów szeregowych.  

Czy warto inwestować w projekty 3D?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i świadczysz usługi budowlane lub remontowe, to projektowanie 3D pozwoli Ci w pełni zrozumieć potrzeby inwestora, a także przedstawić mu wszystkie koncepcje. Jeśli to Ty jesteś inwestorem i chcesz mieć pewność, że efekt będzie finalnie taki, jak oczekujesz, zlecenie wykonania wizualizacji 3D stanowić będzie dla Ciebie najlepszą metodę na zaplanowanie niezbędnych prac.