zabezpieczenia przeciwpowodziowe

Jak stworzyć skuteczne zabezpieczenia przeciwpowodziowe?

Zmiany klimatyczne przyczyniają się do powstawania coraz częstszych i gwałtowniejszych zjawisk pogodowych. Ulewne deszcze powodują powodzie błyskawiczne, które w ciągu kilku minut zalewają całe ulice i dzielnice. Zabezpieczenia przeciwpowodziowe zapobiegają negatywnym skutkom powodzi błyskawicznych i podobnych zjawisk. Jak buduje się skuteczne zabezpieczenia przeciwpowodziowe?

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe — z czego się składają?

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe można montować we wszystkich miejscach, które są narażone na zalanie w czasie intensywnych opadów deszczu lub powodzi. Można założyć je przy drzwiach wejściowych do budynku, wysokich oknach, zejściach do piwnic, transformatorach itp. Zapory ze specjalnych paneli uniemożliwiają przepływanie wody do zabezpieczonego miejsca, dlatego ograniczają zniszczenia związane z zalaniem.

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe są łatwe do zamontowania w każdym miejscu, w którym są potrzebne. Panele można zamontować na stałe lub używać ich wyłącznie w razie potrzeby. Wystarczy połączyć je ze sobą na pożądaną wysokość i założyć w miejscu, w którym występuje tendencja do zbierania się wody opadowej. Poszczególne panele układa się jeden na drugim i następnie zabezpiecza się je specjalną uszczelką. Dzięki temu woda nie przecieka pomiędzy nimi i zatrzymuje się przed zaporą. Gdy woda opadnie, zapory przeciwpowodziowe można zdemontować.

Skuteczna alternatywa dla worków z piaskiem

W przypadku zagrożenia powodziowego przez lata budowano zapory z worków z piaskiem. Worki wypełnione piaskiem nie zawsze były skuteczne, gdyż niewielki błąd w ich ułożeniu wystarczał, by zbudowana zapora rozpadła się. Worki przepuszczały również niewielkie ilości wody, która przesiąkała przez piasek. Panelowe systemy ochrony przeciwpowodziowej tworzy się na zamówienie, by dopasować ich kształt i wielkość do parametrów danego miejsca. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć nimi np.drzwi wejściowe do domu przed nadejściem ulewy. Montaż jest szybki i prosty, dlatego zaporę założy się błyskawicznie nawet na kilka minut przed rozpoczęciem opadów.

Konstrukcje z paneli przeciwpowodziowych są szczelne i wytrzymałe. Woda jest przez nie skutecznie zatrzymywana, dlatego nie uszkadza łączeń i całych zapór. Zabezpieczenia przeciwpowodziowe panelowe można zakładać w biurowcach, zakładach produkcyjnych, szpitalach, budynkach administracji publicznej i obiektach komercyjnych. Równie dobrze można zamówić je do zabezpieczenia prywatnych domów, dlatego ich zastosowanie jest uniwersalne.