okna na wymiar Warszawa

Tarasowe okna na wymiar w Warszawie – co zamówić?

Wyjście na taras powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby salon płynnie łączył się z ogrodem. Dla wielu osób to bardzo ważne, w jakim stylu i rozmiarze są tarasowe drzwi oraz okna. Na wymiar można zamówić je dokładnie w takiej konfiguracji oraz wykończeniu, jakiego oczekujesz, dlatego warto rozważyć tę możliwość. Dostępne są systemy PSK, HST, harmonijkowe oraz smart slide. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Duże okna na wymiar – Warszawa

We współczesnej architekturze dużo uwagi poświęca się rozwiązaniom energooszczędnym, a także przyjaznym ludziom. W efekcie rośnie popularność dużych przeszkleń szczególnie w salonach, które wychodzą na ogrody. Idealnym połączeniem pomieszczenia z tarasem są zatem okna na wymiar. Większość projektuje się z myślą o otwieraniu klasycznym lub przesuwaniu, aby móc swobodnie przemieszczać się między domem a podwórkiem. Poniżej opisujemy najpopularniejsze systemy okien tarasowych.

Popularne systemy – tarasowe okna na wymiar

Jeżeli jesteś na etapie wybierania okien tarasowych, to zapewne wiesz już, w jakim rozmiarze mają być one wykonane (to ustala się jeszcze na etapie projektu). Czasem zatem przejrzeć najpopularniejsze systemy, do których zalicza się:

  • PSK – alternatywa dla klasycznych okien tarasowych z możliwością przesuwania lub uchylania jak tradycyjne drzwi wyjściowe,
  • harmonijkowe – okna składające się z kilku- lub kilkunastu elementów, możliwe do składania jak harmonijka. Po otwarciu zajmują mało miejsca. Doskonałe zwłaszcza tam, gdzie przeszklenia zajmują większą powierzchnię, np. całej ściany,
  • smart slide – innowacyjny mechanizm, który można porównać do tradycyjnego systemu przesuwno-podnoszonego. Możliwość zastosowania słupka ruchomego lub stałego, a także pozbycie się słupka, dzięki czemu zyskujesz ogromną szklaną taflę i niczym nieskrępowany widok na zewnątrz,
  • HST – popularne systemy okienno-drzwiowe dostępne nawet w bardzo dużych rozmiarach. Niezwykle solidne, stabilne, o dobrych parametrach termoizolacyjnych.

Co jest ważne przy zamawianiu okien na wymiar?

Jeśli są to okna z funkcją otwierania, to ważne, aby skrzydło działało płynnie i nie zacinało się. Bezpiecznym i praktycznym rozwiązaniem są skrzydła przesuwne – do ich otworzenia nie trzeba stosować dużo siły. Ponadto skrzydła po otworzeniu nie ingerują w pomieszczenie, lecz przylegają do ściany. Trzeba też ustalić, z ilu fragmentów będzie się składało okno – przy dużych przeszkleniach trzeba przewidzieć stałe lub ruchome słupki stabilizujące. Do tego ważna kwestia, czyli wybór materiału, z jakiego powstanie rama. Najczęściej jest to drewno, aluminium lub PCV.