układanie kostki brukowej Grodzisk Mazowiecki

Układanie kostki brukowej Grodzisk Mazowiecki – co warto wiedzieć?

Kostka brukowa to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością, szczególnie ze względu na różnorodność i szerokie możliwości zastosowania. Na rynku dostępne są produktu o różnorodnych kształtach i kolorach, które można użyć do ułożenia standardowych alejek czy podjazdów, ale także schodów czy elementów ozdobnych małej architektury jak fontanny czy oczka wodne.

Układanie kostki brukowej w Grodzisku Mazowieckim – jak się do tego przygotować?

Samo układanie kostki nie jest procesem szczególnie skomplikowanym, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i posiadania podstawowej wiedzy technicznej oraz niezbędnych narzędzi. Podczas planowania prac należy uwzględnić wzór jak ma być ułożona kostka brukowa. Możliwości jest wiele, a czasami wystarczy jedynie wprowadzić dodatkowy kolor czy inny kształt ułożenia aby teren przed domem pięknie się prezentował. Oczywiście możemy zdecydować się na odważniejsze wzory, różnorodne figury geometryczne czy nawet napisy. Wystarczy jedynie odpowiednio zaplanować wzór uwzględniając wielkość pojedynczej kostki i dostępną przestrzeń. Nawet w przypadku niewielkich powierzchni przyda się prosty projekt, który pomoże nam zobrazować wizję. W przypadku gdy nie posiadamy odpowiedniej ilości czasu lub wiedzy lub wyobraźni przestrzennej warto zlecić to zadanie firmie, która na co dzień się tym zajmuje, jak ta, która w swojej ofercie posiada usługi układanie kostki brukowej Grodzisk Mazowiecki: http://bsarchitektura.pl/kostka-brukowa/

Poszczególne etapy prac podczas układania kostki brukowej w Grodzisku Mazowieckim

Przeniesienie projektu na powierzchnię

Określone w projekcie punkty graniczne jak np. miejsca łączenia ścieżki z trawą oznacza się drewnianymi kołkami lub prętami metalowymi, a pomiędzy nimi przeciągany jest gruby sznurek, który wyznacza dokładny przebieg ścieżki i często także usytuowanie obrzeży.

Przygotowanie terenu

To bardzo ważny etap, od którego zależy czy zachowane zostaną odpowiednie spadki oraz czy kostka brukowa będzie znajdowała się na odpowiedniej wysokości względem pozostałych powierzchni w ogrodzie jak np. trawnik. Najpierw usuwana jest powierzchnia ziemi, a głębokość zależy od grubości wybranej kostki. Należy odpowiednio obliczyć głębokość wykopu i pamiętać, że na powstałą powierzchnię powinna być naniesiona dodatkowa warstwa piasku, około 10 cm oraz podbudowa z kruszywa. Piasek należy zagęścić zagęszczarką, dzięki czemu będzie stanowił stałą podbudowę pod dalsze etapy prac.

Dodatkowe wzmocnienie

Ten etap także ma wpływ na późniejszą stabilność kostki brukowej. Odpowiednio wykonana podbudowa sprawi, że kostka brukowa nie będzie się zapadała ani rozjeżdżała podczas użytkowania. Podbudowa wykonywana jest z kruszywa, które należy wsypać do przygotowanego koryta, a następnie mocno ubić. Jej grubość zależy do rodzaju użytkowania nawierzchni. W przypadku tarasów czy ścieżek powinna mieć grubość około 20 cm, a w przypadku bardziej obciążonych powierzchni jak chociażby podjazdy od 30 do 40 cm. Warto także wziąć tutaj pod uwagę indywidualne warunki jak np. rodzaj gruntu. W przypadku terenów podmokłych wzmocnienie powinno być grubsze.

Obrzeża

To etap, w którym montowane są skrajne elementy oporowe czyli krawężniki, których zadaniem jest utrzymanie pozostałej powierzchni w ryzach. Po ich zamontowaniu wykonuje się podsypkę czyli warstwę wyrównawczą z piasku, która pomaga w dokładnym osadzeniu kostki.

Układanie kostki

To proces, który jest na pozór prosty, ale wymaga precyzji. W przypadku niewielkich elementów brukowych może być dość monotonny, gdyż polega na ułożeniu pojedynczych elementów, a następnie przytwierdzanie ich do podłoża za pomocą gumowego młotka. Warto pamiętać, aby w przypadku posiadania większej ilości palet kostki brukowej, używać materiału naprzemiennie, gdyż pomimo tego samego modelu, możliwe są odchylenia kolorystyczne, które w całości się rozproszą, a zamontowane w jednym skupisku mogą wyglądać nieestetycznie.

Piaskowanie

Po zakończeniu układania kostki należy wypełnić spoiny przygotowanym materiałem jak piasek czy grys, a następnie przeprowadzić zagęszczanie.

Układanie kostki brukowej w Grodzisku Mazowieckim – czy to zadanie dla fachowców?

Układanie kostki brukowej może wydawać się niezbyt skomplikowane, jednak bez odpowiedniej wiedzy oraz sprzętów powierzchnia może nie spełniać swoich funkcji. Osoby nie zajmujące się na co dzień pracami budowlanymi mogą nieodpowiednio wykonać podbudowę, co może doprowadzić do zapadnięcia lub całkowitej destrukcji powierzchni. Fachowcy, którzy na co dzień świadczą usługi takie jak układanie kostki brukowej posiadają specjalistyczny sprzęt, a także odpowiednią wiedzę, dzięki czemu mogą ułożyć jednolicie równą powierzchnię.