Pręty kompozytowe

Pręty kompozytowe – właściwości i zastosowanie

Pręty kompozytowe składają się z wielu różnorodnych komponentów, dzięki czemu materiał, z którego są stworzone, cechuje się wyjątkową uniwersalnością. Zależnie od ich rodzaju, wykazują wiele przydatnych i funkcjonalnych właściwości, które dopasować można do określonych zadań w wielu branżach i dziedzinach. Są wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu świetnie sprawdzają się m.in. w budownictwie, robotyce, czy w branży produkcji stoczniowej, a nawet e motoryzacji.

Właściwości prętów kompozytowych

Pręty kompozytowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla elementów stalowych oraz aluminiowych. Są stosunkowo lekkie, dzięki czemu ich transport nie jest tak kosztowny. Nawet po nawinięciu na szpulę powracają do swojej pierwotnej postaci, a dodatkowo mają o wiele niższą przewodność cieplną. Sprawia to, że przy ich użyciu koszty eksploatacji budynku spadają, co uznać można za czysty zysk.

Wszystko to sprawia, że pręty kompozytowe są coraz częściej wybierane i stosowane zamiast tradycyjnych rozwiązań. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, różniących się specyfikacjami, łatwo więc można dopasować je do konkretnej branży i przyszłych zadań, do których w przyszłości będą używane. Wymienić można też ich wiele zalet, wśród których nie sposób pominąć m.in.:

  • neutralności magnetycznej;
  • trwałości i wytrzymałości na rozciąganie;
  • odporności na wpływy dynamiczne i korozję;
  • neutralności cieplnej.

Warto podkreślić, że pręty kompozytowe mają różne składy, co przekłada się na fakt, że nie są idealnymi i dokładnymi zamiennikami produktów stalowych. Korzystając z nich, niezbędne jest uwzględnienie ich indywidualnych właściwości, takich jak wytrzymałość czy sprężystość.

Jakie może być zastosowanie prętów kompozytowych?

Pręty kompozytowe, ze względu na swoją różnorodność, używane są też na wiele różnych sposobów. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystywane są np. w budownictwie drogowym i inżynieryjnym. Mogą stanowić również element ogrodzeń oraz żelbetonowych elementów płytowych.

Z kompozytów coraz częściej tworzone są inne, różnorodne produkty, takie jak np. profile o różnorodnych kształtach i rozmiarach. Mogą to być np. rury, kątowniki czy płaskowniki. Elementy te doskonale sprawdzają się w budynkach o różnorodnym przeznaczeniu, często też w szczególnie trudnych warunkach czy w miejscach narażonych na ciągły kontakt z wodą. Z tego względu mają swoje miejsce m.in. w elementach systemów melioracyjnych, a także konstrukcjach portowych, kanałach żelbetonowych czy nawet w umocnieniach brzegów rzek.