profile stalowe

Profile stalowe – czym są i kiedy je wykorzystujemy?

Jak sama nazwa wskazuje, profile stalowe są wykonane ze stali, czyli ze stopów żelaza z węglem, które dzięki poddaniu procesowi obróbki cieplnej i plastycznej tworzą materiał o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Profile stalowe należą do głównych elementów różnych konstrukcji. Produkuje się z nich między innymi bramy, znaki drogowe, ogrodzenia, elementy okien oraz drzwi. Ze względu na swoje cechy są bardzo często i chętnie wykorzystywane w różnych sektorach.

Rodzaje profili stalowych

Na rynku spotkać można różne rodzaje profili. Najpopularniejsze profile stalowe to:

  • ceowniki – cechą charakterystyczną jest to, że ich przekrój przypomina literę C;
  • dwuteowniki – przekrojem przypominają połączone dwie litery T;
  • teowniki – przekrój przypomina pojedynczą literę T;
  • kątowniki – najbardziej rozpowszechnione. Przekrojem poprzecznym przypomina literę L.

Ceowniki  powstają w wyniku walcowania na gorąco. Z powodzeniem znajdują zastosowanie w infrastrukturze drogowej, w budownictwie czy w przemyśle.

Dwuteowniki i teowniki znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, w konstrukcjach dachów, a także przy budowie słupów elektrycznych.

Kątowniki wykorzystywane przy budowie ogrodzeń, bram, ram, w nadwoziach pojazdów, czy na przykład w przyczepach.

Główne zalety profili stalowych

Zastanawiając się nad zaletami profili stalowych, w pierwszej kolejności należy uwzględnić ich bardzo dużą wytrzymałość. Są bardzo sztywne, dzięki czemu nie ulegają odkształceniom nawet po wielu latach użytkowania. Wykorzystywane do powstania różnych stelaży, konstrukcji dachowych, umacniania łączeń, przy konstrukcjach podłogowych i sufitów podwieszanych.

Kolejną zaletą jest ich odporność na korozję. Poddanie profili procesowi ocynkowania pozwala na jeszcze większe zabezpieczenie przed destrukcyjnym działaniem rdzy. Warto wspomnieć, że konstrukcje wykonane z profili stalowych są łatwe w transporcie.

Dzięki możliwości łatwego transportu profile stalowe prostokątne są bardzo często wykorzystywane do budowania różnorodnych konstrukcji hal, zakładów produkcyjnych, magazynów i różnych ogrodzeń, czyli powszechnie w budownictwie.

Profile stalowe gięte. Czym są i jak je się obrabia?

Rozróżnia się dwa sposoby poddawania profili procesowi gięcia. W pierwszej grupie znajdą się gięte na zimno. Dzięki procesowi gięcia profile uzyskują różne kształty. Gięcie odbywające się w procesie na zimno jest mniej trwałe i mniej odporne na działające nań siły. Mają mniejszy stopień wytrzymałości na obciążenia oraz są tańsze. Powstałe elementy mają różny kształt i  często są wykorzystywane do łączenia innych elementów.

Gięcie indukcyjne profili stalowych

Dzięki zastosowaniu techniki walcowania profili na gorąco materiał nie jest tak mocno obciążany. Proces ten odbywa się  z użyciem mniejszej siły niż ma to miejsce przy profilach kształtowanych na zimno. Proces odbywa się w wysokich temperaturach, bliskich 1000 stopnia Celsjusza.

Gięcie profili pozwala na lepsze dopasowanie elementów konstrukcji lub dając upust wyobraźni artystycznej, pozwala na indywidualne zastosowanie. Poszczególne elementy można ze sobą łączyć za pomocą procesu spawania. Pod kątem 60 stopni można dla przykładu wygiąć również elementy profili poprzez zastosowanie częściowego cięcia elementu. Ważne, aby przy wykonywaniu tej czynności nie dopuścić do całkowitego przecięcia profilu.

Cięcie profili pod kątem – jak to zrobić?

Na profilu w pierwszej kolejności należy zaznaczyć środek, a następnie kreskami pionowymi po obu stronach od zaznaczonego środka. Narysowane pionowe linie należy połączyć ze sobą w taki sposób, aby powstały trójkąty.

W kolejnym kroku należy wyciąć te powstałe trójkąty, cały czas mając na uwadze, żeby nie dopuścić do przecięcia całkowitego. Po wycięciu zaznaczonych trójkątnych elementów można w łatwy sposób z użyciem niewielkiej siły wyginać elementy profilu. Jeżeli trzeba zespawać. W taki sposób można tworzyć samodzielnie elementy wystroju wnętrza, stojaki czy inne elementy wystroju ogrodów.