czyszczenie reflektorów

Czyszczenie reflektorów samochodowych – jak to zrobić?

Reflektory samochodowe to element pojazdu nie tylko wpływający na wygląd maszyny, lecz również na dobrą widoczność podczas jazdy, w związku z czym w znacznym stopniu determinujący bezpieczeństwo na drodze. Powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż często są one traktowane po macoszemu, a przecież to od nich w głównej mierze uzależniony jest komfort kierującego. Jeżeli odczuwamy pogorszenie widoczności podczas jazdy po zmroku, a reflektory w naszym aucie nie są w najlepszej kondycji, powinniśmy zainteresować się usługą regeneracji lamp samochodowych.

Jak przebiega proces regeneracji lamp w profesjonalnym serwisie?

Regularne przeprowadzanie takiego zabiegu jak czyszczenie reflektorów pozwoli na przywrócenie i zachowanie pierwotnych właściwości elementom oświetlenia auta, dzięki czemu unikniemy kosztownych wydatków związanych z koniecznością wymiany reflektorów na nowe.

Efektywna renowacja reflektorów samochodowych jest procesem wieloetapowym. Nie wystarczy bowiem wypolerować reflektory od zewnątrz. Proces regeneracji lamp jest pracochłonny i wymaga precyzji — dlatego, aby uniknąć błędów i nieodwracalnych uszkodzeń elementów oświetlenia warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.

W procesie regeneracji reflektorów można wyszczególnić następujące kroki:

  • Oczyszczenie i umycie lampy z zewnątrz i wewnątrz.
  • Zdjęcie odbłyśnika.
  • Pozbycie się starej powłoki odbłyśnika.
  • Odtłuszczenie i czynności przygotowawcze.
  • Położenie podkładu.
  • Metalizacja odbłyśników.
  • Zabezpieczanie powłoki.
  • Konserwacja elementów mechanicznych: cięgna, prowadnice, regulacje.
  • Polerowanie powierzchni klosza,
  • Regeneracja bardzo zniszczonych kloszy.

Nie zawsze proces regeneracji będzie się składał ze wszystkich wyżej wymienionych czynności. Zakres tego typu usługi każdorazowo dobierany jest pod kątem stanu lampy i dostosowany tak, aby w jak najwyższym stopniu spełnić oczekiwania klienta. Przykładowo mocno zużyte reflektory wymagać będą przejścia przez proces krok po kroku, natomiast w przypadku lamp regularnie poddawanych renowacji okazać się może, że wystarczy przeprowadzić jedynie czyszczenie lamp i polerowanie klosza. Logiczne, że im szerszy zakres usługi, tym wyższa cena. Dlatego warto zastanowić się, czy zaniechanie regularnej regeneracji faktycznie jest dla nas oszczędnością.

Regeneracja lamp – oszczędność czasu i pieniędzy

Jak wyżej zostało wspomniane regeneracja lamp niesie ze sobą wymierne korzyści. Po pierwsze wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze poprzez zwiększenie widoczności na jezdni i znaczny wzrost komfortu kierującego podczas jazdy. Po drugie systematyczne przeprowadzanie renowacji elementów oświetlenia pozwala uniknąć sytuacji, kiedy zużyte reflektory nie nadają się już do naprawy i należy je po prostu wymienić, co pociąga za sobą duże koszty. A dlaczego zostało wspomniane w tym miejscu o czasie?

Proces regeneracji składa się z wielu etapów i dla laika w temacie będzie to niemal jak czarna magia. Nietrudno się w tym pogubić i kolokwialnie mówiąc coś przy okazji zepsuć. Profesjonalne serwisy zajmujące się regeneracją oświetlenia samochodowego, nie dość że przeprowadzą proces w sposób fachowy, to jeszcze zajmie im to zdecydowanie mniej czasu, niż sami musielibyśmy na to poświęcić. Może nie każdy wie, że taka usługa może być wykonana na odległość, bez konieczności osobistego pojawiania się w serwisie, czy nawet przyprowadzania auta.

W dobie łączności i szybkich przesyłek door to door możemy zadbać o reflektory auta niemalże nie wychodząc z domu. Wystarczy zapakowane reflektory wysłać kurierem do serwisu, gdzie zajmą się nimi specjaliści. Serwisy gwarantują zazwyczaj błyskawiczną realizację usługi, w związku z czym po kilku dniach otrzymujemy odnowione reflektory z powrotem. Wszystko to za sprawą nowoczesnego zaplecza technicznego, jakim owe serwisy dysponują. Mierzmy więc siły na zamiary i pamiętajmy, że lampy to tak samo ważny element samochodu jak hamulce czy skrzynia biegów a bagatelizowanie ich zużycia może być dla nas bolesne w skutkach.