psycholog sopot

Czy istnieje różnica pomiędzy psychologiem i psychiatrą? Psycholog – Sopot

Wyróżnia się 3 główne różnice pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Psychiatrzy w odróżnieniu do psychologów są lekarzami, przepisują leki i zarządzają całym leczeniem poważnych chorób psychicznych. Psychologowie koncentrują się na zapewnieniu psychoterapii, czyli rozmowy, aby pomóc pacjentom. Warto dowiedź się, na czym polega psychoterapia: https://gdyniapsycholog.pl.

Z czego wynika mylenie psychologów z psychiatrami?

Zarówno psychiatrzy, jak i psycholodzy rozumieją, jak działa mózg, nasze emocje, uczucia i myśli. Mogą leczyć choroby psychiczne za pomocą terapii psychologicznych, jednak psychiatrzy uczęszczają do szkoły medycznej i zostają lekarzami przed odbyciem specjalistycznego szkolenia w zakresie zdrowia psychicznego. Ponieważ są lekarzami – rozumieją powiązania między problemami psychicznymi i fizycznymi. Mogą również przepisywać leki.

Psychologowie podchodzą holistycznie do leczenia pacjentów. Kładą nacisk na badanie ludzkiego zachowania i rozwoju społeczno-emocjonalnego, a nie na biologiczne aspekty zachowania. Pracują z pacjentami w roli terapeutycznej, działając jako doradcy, aby pomóc pacjentom w rozwiązywaniu trudnych problemów za pomocą metod takich jak rozmowa. Psychologowie współpracują z pacjentami, aby stworzyć plany leczenia, które mogą obejmować skierowanie do psychiatry, jeśli uważają, że leki mogą uzupełnić leczenie i dodatkowo złagodzić objawy. Psychologowie wykorzystują również testy używane do diagnozowania pacjentów i zrozumienia zakresu problemów i objawów pacjenta.

Do którego specjalisty się zgłosić? Psycholog – Sopot

Dla osób zmagających się ze zdrowiem psychicznym szukanie pomocy jest ważnym krokiem w kierunku pełnego i sensownego życia, ale wiedza o tym, jaki lekarz zapewni najskuteczniejsze leczenie, nie zawsze jest oczywista.

Doświadczeni specjaliści od zdrowia psychicznego mają przeszkolenie i wiedzę niezbędną do pomocy pacjentom w podjęciu świadomej decyzji o kierunku ich leczenia. Psychiatrzy i psycholodzy często kierują do siebie pacjentów.

  • Jeśli chcesz spędzić czas na rozmowie o problemie i przepracowaniu go podczas indywidualnej sesji, dobrym rozwiązaniem może być psycholog.
  • Jeśli interesuje Cię stosowanie leków psychiatrycznych w celu złagodzenia objawów zaburzeń zdrowia psychicznego, możesz zacząć od rozmowy z psychiatrą.
  • Jeśli problem, który masz nadzieję rozwiązać, dotyczy związku, pracy lub członka rodziny, możesz znaleźć rozwiązanie rozmawiając z psychologiem.
  • Jeśli doświadczasz wyniszczających objawów zdrowia psychicznego, które zakłócają Twoje codzienne życie, dobrym punktem wyjścia może być psychiatra.

Nie musisz dokładnie wiedzieć, czego potrzebujesz, zanim zwrócisz się o pomoc. Najlepiej zacząć od lekarza, z którym czujesz się komfortowo. Wysłucha on powodów, dla których zwracasz się o pomoc, oceni objawy, oceni historię medyczną, psychiatryczną i rodzinną oraz pomoże Ci podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. Pamiętaj – wiele osób odwiedza więcej niż jednego lekarza zdrowia psychicznego, zanim znajdzie najlepsze dopasowanie.