Kotły na dofinansowanie – jak je zdobyć, jak zamontować, na jaki zwrot możemy liczyć?

Polskie miasta od naprawdę wielu lat walczą ze smogiem i, co tu dużo kryć, udaje się to ze zmiennym szczęściem. Nie oznacza to jednak, że samorządy stoją tylko z założonymi rękami, obserwując sytuację. W całym kraju bowiem uruchomiono program pozwalający na wymianę starych pieców węglowych na kotły zasilane bardziej ekologicznym paliwem. Jak więc zdobyć takie kotły na dofinansowanie, jak duży zwrot możemy za to uzyskać oraz jak wygląda montaż takiego kotła?

Kotły na dofinansowanie – czym są zasilane i jak się je montuje?

Choć w wielu miejscowościach w naszym kraju widać pewną poprawę w kwestii czystości powietrza, największe ośrodki miejskie w naszym kraju, jak Warszawa, Kraków, Wrocław Łódź czy cała konurbacja śląska nadal cierpią na naprawdę mocne zanieczyszczenie powietrza, a zdarzają się nawet dni, kiedy to polskie miasta zajmują czołowe miejsca w kwestii najbardziej zanieczyszczonych rejonów w Europie i na świecie, co jest bardzo niewygodnym wyróżnieniem.

Kotły na dofinansowanie to świetny sposób, by nie tylko zamienić swój stary piec na nowy, ale także by dać pewną ulgę środowisku, stosując rozwiązania o wiele bardziej ekologiczne. Najczęściej kotły tego typu wykorzystują albo ekogroszek, albo pellet.

W przypadku tego pierwszego, mowa jest o specjalnym granulacie, który tworzony jest z wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego, który jest obrobiony w taki sposób, iż generuje on znikomą ilość popiołu oraz szkodliwych substancji jak tlenki siarki czy węgla. Nie jest to jednak całkowite odcięcie się od tego surowca. W tym zaś może pomóc pellet, tworzony z wszelkiej biomasy. Pod kątem środowiskowym jest to zdecydowanie najlepszy zamiennik węgla, który jest przy okazji efektywny.

Jak zaś montuje się taki piec? Oczywiście trzeba go podłączyć do całej instalacji grzewczej oraz do komina czy innego systemu, który odprowadzi dym na zewnątrz budynku. Po podłączeniu sterowników, dobrym umiejscowieniu kotła oraz konfiguracji urządzenia powinno być ono natychmiast gotowe do użytku.

Kotły na dofinansowanie – na jaki zwrot możemy liczyć?

Zmiana systemu ogrzewania w naszym mieszkaniu czy domu to zawsze dość spory koszt, dlatego za wymianę starych pieców na kotły możemy otrzymać dofinansowanie. Jak wysokie? To zależy od tego, jaki rodzaj kotła zakupimy. Jeżeli wybierzemy tańszy model, możemy liczyć na zwrot 45% ceny kotła, aczkolwiek maksymalnie 9 tysięcy złotych, Przy droższym kotle wartości te zwiększają się kolejno do 60% oraz 12 tysięcy złotych.