fizykoterapia warszawa

Fizykoterapia Warszawa: jak zaplanować prawidłową rehabilitację?

Przez rehabilitację po kontuzji rozumiemy cały zestaw możliwych konkretnych zabiegów, które pozwalają pacjentowi wznowić swoją aktywność w najbardziej normalny sposób. W zależności od rodzaju doznanego urazu, jego ciężkości i innych okoliczności, leczenie rehabilitacyjne będzie składało się z szeregu różnych terapii. Czasami proces rehabilitacji może być również przydatny dla tych pacjentów, którzy przeszli jedną lub więcej operacji, które osłabiły lub ograniczyły ich fizyczne zdolności motoryczne.

W rehabilitacji pacjenta należy wziąć pod uwagę kilka czynników, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jednak najważniejszym aspektem jest odpowiednie dopasowanie by fizykoterapia Warszawa była skuteczna.

Fizykoterapia Warszawa, etapy terapii rehabilitacyjnej

Początkowo bezpośrednio po urazie lub zabiegu chirurgicznym pacjent musi przestrzegać okresu absolutnego odpoczynku. Ta faza, zwłaszcza w leczeniu kontuzji w sporcie, może być jedną z najbardziej problematycznych na poziomie psychologicznym. Przymus długiego odpoczynku w rzeczywistości może być nieprzyjemny, zwłaszcza jeśli wymagany jest całkowity bezruch. Jednak pomimo koniecznych wyrzeczeń ważne jest, aby ta faza była jak najbardziej szanowana.

Po fazie absolutnego spoczynku następuje faza, w której zaczyna się faktyczny powrót do sprawności fizycznej. W tej fazie koncentrują się zabiegi fizyczne mające na celu powrót pacjenta do normalności w sposób stopniowy, ale stały. Możliwe jest również wprowadzenie zabiegów wzmacniających mięśnie lub poprawiających postawę i złe nawyki.

Pod koniec procesu rehabilitacji pacjent powinien mieć swobodę wznowienia aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że szczególnie po dość długich okresach rehabilitacji organizm może potrzebować dodatkowego czasu, aby ponownie rozwinąć poprzednią siłę i wytrzymałość.

Fizykoterapia Warszawa, jak przygotować się do sportu?

Okres rehabilitacji i ten bezpośrednio następujący może być psychologicznie bardzo trudny do zniesienia dla pacjenta i jego bliskich. W okresie absolutnego spoczynku osoba bardzo samodzielna może cierpieć z powodu niemożności samodzielnego wykonywania pewnych czynności, a szczególnie zniechęcony pacjent może nie wykonywać ćwiczeń poprawnie lub wykonywać je apatycznie.

Ważne by w takich sytuacjach szybko reagować, zdając sobie sprawę, że są to sytuacje przejściowe, bez względu na to, jak długo trwają. Należy bezwzględnie szanować wskazania lekarzy i fizjoterapeutów, aby nie pogorszyć ich stanu, a także przez rodzinę.