ośrodek leczenia uzależnień Warszawa

Zamknięta terapia dla alkoholików – czy warto?

Leczenie alkoholizmu może odbywać się na terapii zamkniętej lub otwartej. W pierwszym i drugim przypadku efekty różnią się od siebie znacząco. Na otwartych spotkaniach trudniej jest wytrwać w trzeźwości ze względu na pojawiające się objawy odstawienne. Czy warto zgłosić się zatem do ośrodka leczenia uzależnień w Warszawie na terapię zamkniętą?

Leczenie alkoholizmu – detoks i mitingi z psychologiem

Jeśli chodzi o ośrodek leczenia uzależnień, Warszawa daje duży wybór placówek, do których mogą zgłaszać się pacjenci. Przed wybraniem konkretnej z nich warto sprawdzić, jak przebiega proponowana w nich terapia.

Profesjonalny ośrodek zapewnia pacjentom możliwość przeprowadzenia detoksu, a następnie rozpoczęcia terapii z psychologiem. W czasie trwania leczenia alkoholik przebywa w ośrodku przez całą dobę. Zamknięta terapia przynosi bowiem najlepsze efekty, zwłaszcza w pierwszym stadium walki z uzależnieniem. Jest to najtrudniejszy okres, ze względu na występowanie objawów odstawienia alkoholu ze strony wszystkich układów w organizmie.

Detoks pod okiem medyków sprawia, że organizm jest skutecznie oczyszczany z alkoholu. Odtrucie usuwa alkohol z całego ciała oraz pomaga odbudować się uszkodzonym komórkom układu nerwowego i wątroby. Dzięki temu pacjent ośrodka jest gotowy do podjęcia terapii z psychologiem bez ciągłego odczuwania głodu alkoholowego. Oczyszczony z alkoholu organizm funkcjonuje prawidłowo, co polepsza samopoczucie fizyczne osoby uzależnionej.

Indywidualna czy grupowa terapia z psychologiem?

W ośrodku leczenia uzależnień w Warszawie prowadzona jest terapia grupowa i indywidualna w zależności od potrzeb. Pacjenci mogą uczestniczyć w obu z nich lub tylko w jednym typie spotkań. Zwykle terapeuci zalecają uczęszczanie na oba rodzaje mitingów, gdyż takie połączenie przynosi najlepsze rezultaty. Spotkania w cztery oczy z psychologiem i grupowe z osobami, które zmagają się z podobnymi trudnościami w życiu są ważnym elementem leczenia niefarmakologicznego.

Podczas pobytu w ośrodku leczenia uzależnień pacjenci uczęszczają na intensywną terapię z codziennymi spotkaniami i różnymi formami pracy nad sobą. Dzięki temu już po kilkunastu dniach o wiele łatwiej jest wytrwać w trzeźwości. Liczne spotkania z psychologiem pozwalają odnaleźć przyczyny picia i wypracować nowe schematy myślowe, które odwiodą od sięgania po wódkę, wino lub piwo. Po powrocie z ośrodka do domu alkoholik może kontynuować terapię w formie otwartej przez okres dostosowany do własnych potrzeb.