big bags

Jak wybrać worek big bags

Big bag służy do transportu najróżniejszych materiałów, od odpadów budowlanych, przez piasek i węgiel po żywność lub nawozy sztuczne i substancje niebezpieczne. Sprawdź, jak wybrać torbę, która sprawdzi się w Twojej branży.

Big bags to bardzo wytrzymałe worki wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki swoim właściwościom – duża wytrzymałość, trwałość i nieprzepuszczalność – cieszą się powodzeniem wśród budowlańców, rolników i w firmach transportowych.

Jak wybrać big bag

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów worków big bag. Który wybrać? To zależy od surowców, produktów czy też materiałów, które zamierzasz przewieźć. Spójrzmy na szczegóły.

Big bag na gruz

Big bag na gruz jest jednym z najchętniej kupowanych. Trudno się dziwić. Tutaj liczy się przede wszystkim wytrzymałość i udźwig worka. Do wyboru masz worki, które poradzą sobie nawet z 5 000 kilogramów odpadów.

Jednak wybierając worek big bag zwróć uwagę nie tylko na jego objętość czy ładowność. Kupują big bags zorientuj się jaki jest ciężar nasypowy produktu, który chcesz umieścić w torbie. Warto pamiętać, że najbardziej popularne są worki o nośności do 1000 kg.

Big bag wymiary i współczynnik bezpieczeństwa

Wymiary worka to nie wszystko. Wybierając big bag spójrz na jego symbol SF. Umieszczony na etykiecie oznacza współczynnik bezpieczeństwa, a mówiąc potocznie pokazuje ile może udźwignąć worek. Minimalny współczynnik dla big bags to 5:1 i zazwyczaj odnosi się do worków, które używane są jednorazowo. Dla porównania worek SF 6:1 posłuży do wielokrotnego użytku i przewozu  materiałów niebezpiecznych. Wybierając worki big bag używane wypatruj tych ze współczynnikiem bezpieczeństwa SF 6:1 lub najbardziej wytrzymałe SF 8:1.

Big bags do żywności

Torby big bag mogą służyć do przewozu żywności, np. ryżu, zboża, mleka w proszku czy też cukru. Jeśli chce transportować jedzenie to wybierz worek, który zapewni pełne bezpieczeństwo Twojemu produktowi i jego późniejszym konsumentom. Tworzywo, z którego wykonany jest big bag nie może negatywnie oddziaływać na żywność lub zmieniać jego smak lub zapach. Worek musi być produkowany w pełnym rygorze higienicznym.

Najlepszym – czyli najbezpieczniejszym – rozwiązaniem jest użycie worków spełniających normy żywnościowe. Dlatego jeśli chcesz transportować żywność szukaj tzw. food grade big bags.

Substancje niebezpieczne w big bags

Wszechstronność big bag sprawia, że w takich workach przewieziesz również substancje niebezpieczne. Jednak podobnie jak w przypadku żywności, należy zadbać o spełnienie odpowiednich norm. Przede wszystkim należy sprawdzić czy substancja nadaje się do transportu w workach big bag. Kolejny krok to zamówienie lub zakup torby, która ma odpowiedni certyfikat.

Worek użyty do przewozu substancji niebezpiecznej będzie miał certyfikat UN nadany po wykonaniu testów (m.in. upadek z wysokości, który sprawdzi wytrzymałość torby big bag). Ważne: torba musi być odpowiednio oznakowana, zgodnie z ADR czyli umową europejską dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych.