elementy balustrad balkonowych

Jaką balustradę balkonową wybrać?

Balustrada balkonowa to przede wszystkim bezpieczeństwo, ale nie tylko. Powinny być dobrane tak, aby spójnie komponowały się z wyglądem domu. Balustrady narażone są na działanie czynników zewnętrznych, dlatego powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, które zapewnią im trwałość.

Z jakich elementów składa się balustrada?

Balustrady balkonowe to zabezpieczenia znajdujące się na balkonach, które chronią znajdujące się na nich przedmioty i osoby korzystające z nich. W przypadku zakupu gotowego mieszkania czy domku jednorodzinnego od dewelopera – ten problem masz przeważnie z głowy, gdyż barierki są już zamontowane. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielną budowę według projektu domu piętrowego lub z poddaszem, w którym przewidziano balkony – musisz pomyśleć o montażu balustrady balkonowej. Taka balustrada jest wymagana także w przypadku tzw. okien francuskich znajdujących się na piętrze. Niezależnie od tego na jaki materiał się zdecydujesz każda balustrada składa się z trzech elementów:

  • słupki nośne
  • wypełnienia
  • poręcze

Poszczególne elementy balustrad można zakupić i wykonać montaż samodzielnie lub zlecić go odpowiedniej firmie, która się tym zajmuje. Poszczególne części balustrady wraz z niezbędnymi akcesoriami do montażu balustrady takimi jak: niezbędne narzędzia, kleje, kotwy i śrubki znajdziesz w jednym miejscu: https://rx-polska.pl/

Rodzaje balustrad balkonowych

Wybór rodzaju balustrady, w niektórych przypadkach może determinować kształt balkonu, na którym planujemy ją zamontować. Dlatego właśnie sprawdzenie kształtu powierzchni powinno być pierwszym krokiem. W przypadku balkonów francuskich czy tych w kształcie litery U czy L nie ma większego problemu. Jednak owalny lub okrągły znacznie zawęża pole wyboru materiałów wypełniających.

Warto także pamiętać, że zewnętrzna balustrada balkonowa jest elementem obowiązkowym w domach jednorodzinnych, które określa prawo budowlane. Według niego minimalna wysokość balustrady to 90 cm. Jeżeli chodzi o materiał wykonania istnieje tylko zapis, że powinna być wytrzymała na obciążenia technologiczne i montażowe, zakończona nieostrymi elementami i wykonana w sposób zapewniający skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób znajdujących się na balkonie.

Balustrady szklane

Szczególnie popularne w nowoczesnych projektach domów. Niezwykle efektowne są tzw. balustrady całoszklane, które montowane są na specjalnych profilach aluminiowych znajdujących się na płycie balkonowej. To one stanowią jedyną podporę wypełnienia szklanego. Daje to niezwykły efekt szklanej tafli. Innym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest montaż na uchwytach punktowych do szkła. Istnieje także możliwość zamontowania balustrady szklanej ze słupkami. Ciekawym rozwiązaniem jest system SLOT, gdzie szklane wypełnienie wsuwa się w szczelinę słupka. Dzięki temu, nie są wymagane dodatkowe mocowania do słupków, a montaż jest szybki i łatwy.

Balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrady ze stali nierdzewnej są odporne na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu są długowieczne i praktycznie bezobsługowe. Mogą być wykonane zarówno z elementów w połysku jak i szczotkowanych. Najczęściej spotyka się balustrady ze słupkami okrągłymi oraz kwadratowymi. Istnieje też możliwość wypełnienia linkami stalowymi. Takie balustrady są uniwersalne, eleganckie i nie rzucają się zbytnio w oczy, dzięki czemu pasują praktycznie do każdego stylu domu.

Koszt montażu balustrady balkonowej

Koszt montażu balustrady zależy od kilku czynników. Podstawowym jest to czy wykonamy go sami czy zlecimy firmie, która się w tym specjalizuje. Jeżeli lubisz prace remontowe, a praca z wiertarką nie stanowi dla Ciebie problemu – z pewnością poradzisz sobie z tą pracą samodzielnie. Na stronie producenta dostępnych jest wiele filmików instruktażowych, które w klarowny sposób pokazują krok po kroku jak powinno zamontować się dany rodzaj balustrady. Dodatkowo istnieje możliwość dostosowania poszczególnych elementów balustrady. Jeżeli prace remontowe to zupełnie nie Twoja bajka – zamów gotowe elementy i zleć montaż fachowcowi. Wyjdzie znacznie taniej niż całościowe zlecenie firmie montującej balustrady.