elementy balustrad

Jak zamontować balustradę balkonową?

Balustrada balkonu to niezbędny element, który musi posiadać każdy budynek z balkonem. Wynika to z bezpieczeństwa osób na nim przebywających. Obecnie istnieje ogromny wybór gotowych elementów montażowych balustrad i akcesoriów przeznaczonych do ich montażu, dzięki czemu możemy samodzielnie stworzyć ochronę naszego balkonu. Wydawać by się mogło, że montaż balustrady wymaga fachowej ręki i wieloletniego doświadczenia – nic bardziej mylnego. Jeżeli lubisz prace remontowe i posiadasz choć niewielkie umiejętności obsługi wiertarki, a precyzyjność i szczegółowość to twoje mocne strony z łatwością wykonasz to zadanie samodzielnie. Na stronie producenta dostępne są filmiki instruktażowe krok po kroku dla różnych systemów montażowych, które z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości. Przed przystąpieniem do prac warto zapoznać się z podstawowymi zasadami montażu balustrady balkonowej. Następnie wystarczy kupić wszystkie niezbędne elementy balustrad i przejść do działania.

Pierwszy krok: montaż słupków balustrad

W przypadku jeżeli wybierzesz balustradę opartą na słupkach to właśnie pierwszy krok. Powinny się one znajdować przy krawędzi balkonu i być od niej odsunięte o około 65 mm. Tak samo w przypadku ściany. Jeżeli chodzi o odległość samych słupków między sobą powinna ona wynosić 1000-1200 mm. Warto wziąć tą kwestię pod uwagę już podczas wykonywania planu balkonu i zamawiania poszczególnych elementów balustrady.

Po odpowiednim rozmieszczeniu słupków należy zaznaczyć punkty montażowe, które znajdują się na słupku. Ich odrysowanie pozwoli na precyzyjne przygotowanie otworów na śruby montażowe. W wyznaczone otwory należy zakotwiczyć słupek do podłoża za pomocą kotwy chemicznej lub odpowiednich kołków i wkrętów. Miejsce montażu zakrywamy rozetą maskującą.

Krok drugi: montaż wypełnienia balustrady

Jeżeli posiadamy zamontowane słupki, które są podstawą naszej balustrady następnym krokiem jest montaż uchwytów na pręty lub szkło.

Ten krok odpada, jeżeli zdecydujemy się na balustradę szklaną  z systemem SLOT. Wtedy szklane wypełnienie wraz z uszczelką należy jedynie wsunąć w otwór znajdujący się w słupku.

W pozostałych systemach słupki posiadają nagwintowane otwory, które informują nas o miejscu montażu uchwytów. W przypadku wypełnienia szklanego do uchwytów mocujemy gumową uszczelkę.

Kolejnym krokiem jest zamocowanie we wcześniej przygotowanych uchwytach wypełnienia.

Krok trzeci: montaż poręczy

Ostatni etap to montaż poręczy, czyli górnej części balustrady. Poręcz należy najpierw złożyć, po czym można ją zamontować na wcześniej przygotowanych podporach znajdujących się na słupkach.

Po zakończeniu montażu należy sprawdzić czy całość jest stabilna i czy wszystkie elementy są odpowiednio dokręcone. Jak widać, z odpowiednimi wskazówkami oraz instrukcjami zawartymi w filmach instruktażowych i odrobiną chęci – samodzielny montaż balustrady wcale nie jest taki trudny. Zamówienie gotowych elementów i przygotowanie balustrady własnoręcznie daje niezwykłą satysfakcję i pozwala oszczędzić.