elementy balustrad

Balustrada balkonowa – czy warto zrobić to samodzielnie?

Montaż balustrady balkonowej w przypadku domów jednorodzinnych, to element obowiązkowy, który określany jest przez prawo budowlane i wymagany do odbioru budynku. Jest to najczęściej jeden z ostatnich etapów budowy i wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak wiadomo, pod koniec prac budowlanych w większości przypadków fundusze są znacznie uszczuplone i szukamy oszczędności gdzie się da. Jak oszczędzić pieniądze nie obniżając jakości? Jednym ze sposobów jest zakup i montaż balustrady samodzielnie. Koszt „robocizny” często stanowi spory procent końcowej kwoty, więc w prosty sposób możemy zaoszczędzić sporo gotówki. Co w przypadku gdy remonty to nie nasza bajka lub nie mamy czasu na wykonanie tego samodzielnie? Możemy wymierzyć i zamówić potrzebne elementy balustrad i zlecić to fachowcowi. Osobna usługa montażu i zamówione przez nas gotowe elementy to także oszczędność w porównaniu do zlecenia tego firmie, która zajmie się całością. 

Jaką balustradę i elementy do niej wybrać – ze stali nierdzewnej czy szklaną?

Jeżeli nie ogranicza nas kształt balkonu to wybór należy do nas. Oba rodzaje pasują do praktycznie każdego projektu domu i kolorów elewacji. Świetnie sprawdzą się zarówno przy bardzo nowoczesnych jak i klasycznych projektach. Warto wziąć jednak pod uwagę to, że na szklanych balustradach znacznie bardziej widać wszelkie zabrudzenia. Jeżeli posiadamy wysunięty balkon lub małe dzieci, które lubią przebywać na balkonie, a latanie ze szmatką to nie jest nasze ulubione zajęcie – warto to przemyśleć. W przypadku wypełnienia ze stali nierdzewnej do wyboru mamy pręty mocowane poziomo lub pionowo. Tutaj warto kierować się nie tylko wyglądem, ale także bezpieczeństwem. Jeżeli posiadamy dzieci, które lubią się wspinać – wybierzmy pionowe mocowania. 

Jak zamontować balustradę z gotowych elementów?

Po dokonaniu tych wyborów i zakupie balustrady pozostaje nam ostatni krok – jej montaż. Niezależnie od wybranego rodzaju, prace należy rozpocząć od mocowania słupka balustrady. To główny element, na którym trzyma się cała konstrukcja. Aby balustrada była trwałym i solidnym zabezpieczeniem na lata warto pamiętać o odpowiedniej kolejności, która pomoże nam uniknąć wad konstrukcyjnych. 

Na stronie producenta elementów balustrad dostępne jest wiele materiałów pokazujących montaż krok po kroku.

Montaż należy rozpocząć od spodu płyty lub od czoła balkonu. Warto pamiętać o sprawdzeniu rozmieszczenia. Najpierw zaznacz miejsce montowania słupków „na sucho”, dopiero później przystąp do ich montażu. Aby zamontować słupki należy wiertarką wykonać otwory montażowe w zaznaczonych miejscach. Dla wzmocnienia w takie otwory powinno włożyć się kotwę chemiczną lub inny materiał utwardzalny, który nadaje się pod słupki balkonowe. W tak przygotowane otwory należy włożyć elementy kotwiące, na które zamontowane będą słupki. Ostatni etap to zbudowanie przęseł i poręcz balustrady.