Kardiolog – wszystko co warto wiedzieć o tym specjaliście
Kardiologia zajmuje się jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Kardiolodzy wykrywają i leczą schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Ważne jest, by nie bagatelizować podejrzeń, które mogą wskazywać na nasze problemy ze zdrowiem w tym zakresie. Jeżeli szukasz informacji o tym, czym zajmuje się kardiolog i kiedy warto się do niego zgłosić, ten artykuł jest dla Ciebie.
Kardiologia czym się zajmuje?
Kardiologia wykrywa i bada wady oraz schorzenia powiązane z sercem, oraz układem krążenia. Jeżeli szukasz dobrego kardiologa w Warszawie, warto sprawdzić ten adres: https://www.medipark.pl/kardiolog/
Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych, a specjalizacja ta zyskała największą popularność w ubiegłym stuleciu. Możemy zakreślić pewien obszar, którym ta dziedzina się zajmuje:
- Diagnostyka chorób serca oraz naczyń krwionośnych,
- Dobranie odpowiednich metod leczenia,
- Podstawowa opieka medyczna,
- Nadzorowanie przebiegu leczenia i maksymalizacja jego efektywności,
Podział kardiologii
Mimo że ogólny zakres kardiologii jest stały, to wyróżnia się kilka mniejszych obszarów w jego obrębie:
- Kardiologia interwencyjna – jej podstawą jest leczenie schorzeń bez konieczności operacyjnego otwierania klatki piersiowej. Zabiegi przeprowadza się poprzez wprowadzenie specjalnego cewnika naczyniowego,
- Kardiologia nieinwazyjna – wykrywa i leczy schorzenia serca i układu krążenia bez konieczności naruszania struktury organizmu. Wykorzystuje wiele metod nieinwazyjnych takich jak choćby EKG czy echokardiografię,
- Kardiochirurgia – ten obszar zajmuje się leczeniem operacyjnym. Mowa tutaj o przeszczepach serca, wszczepienia by-passów czy rozruszników serca,
- Kardiologia dziecięca – wykrywa i bada schorzenia występujące u dzieci w każdym wieku,
Co leczy kardiolog?
Do najczęstszych chorób, z którymi przychodzi się mierzyć kardiologowi, zaliczamy
- Zapalenie mięśnia sercowego,
- Zaburzenie pracy serca,
- Wady serca,
- Miażdżyca,
- Niewydolność serca,
- Choroba wieńcowa,
- Nadciśnienie,
Wizyta u specjalisty – kardiolog Warszawa
Wizyta u kardiologa, podobnie jak niemal u każdego innego specjalisty przebiega podobnie. Najpierw lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, zbierając tym samym wszelkie potrzebne dane w celu potwierdzenia bądź wykluczenia potencjalnej choroby. Prócz tego wykonuje najprostsze badania, takie jak osłuchanie pacjenta oraz pomiar ciśnienia tętniczego. Na podstawie tych informacji może przeprowadzić dodatkowe badania takie jak:
- EKG,
- Holter,
- Echo serca,
- Test dopplerowski,
- RTG klatki piersiowej.
Leczenie chorób serca i układu krążenia
Do najprostszych sposobów leczenia możemy zaliczyć tak zwane nieinwazyjne. Mowa tutaj o korekcji diety, przyjmowaniu leków czy wprowadzeniu pożądanych nawyków odnoszących się do naszego stylu życia. W przypadku gdy okaże się, to niewystarczające lekarz może nakazać przeprowadzenie leczenia chirurgicznego.
Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa
Osoby znające swój organizm, są wyczulone na wszelkie zmiany, jakie w nim zachodzą. Istnieje pewna grupa dolegliwości, która może sugerować konieczność wizyty u kardiologa. Zaliczamy do niej:
- Ból w klatce piersiowej,
- Duszności,
- Kołatanie serca,
- Nierówna praca serca,
- Zawroty głowy,
Kardiologia dziecięca
Mimo że choroby serca kojarzone są głównie z ludźmi w kwiecie wieku, to zdarzają się również u dzieci. W tym drugim przypadku najczęściej są one wrodzonymi wadami serca i specjaliści są w stanie wykryć je już w momencie badań prenatalnych. Nie oznacza to, że nawet u dzieci w wieku szkolnym nie mogą się one pojawić. Do najczęstszych wad, które są diagnozowane w tak młodym wieku, należy ubytki przegrody międzykomorowej. Jest spora szansa, że takie ubytki są w stanie zasklepić się same. Prócz tego:
- ubytek przegrody międzyprzedsionkowej,
- wada zastawki tętnicy płucnej i aorty,
- tetralogia Fallota,
- zwężenie drogi odpływu prawej komory.
Objawów, które mogą wskazać na problemy z sercem, nie powinniśmy w żadnym wypadku lekceważyć. Oczywiście istnieje szereg czynności, które możemy wykonywać, by minimalizować możliwość wystąpienia tego typu chorób, jednak w razie jakichkolwiek podejrzeń powinniśmy udać się do specjalisty.