internista grodzisk mazowiecki

Internista – czego spodziewać się podczas wizyty?

Interniści to lekarze, którzy specjalizują się w narządach wewnętrznych i układach ciała, ale nie ograniczają się wyłącznie do tych obszarów. Mogą również zapewnić opiekę profilaktyczną i leczyć wszystko, od wysypki skórnej po infekcje ucha. Wybierając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, możesz zdecydować się na internistę lub lekarza rodzinnego. Obaj specjaliści mogą leczyć szerokie spektrum schorzeń.

Dowiedz się więcej o zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, przechodząc na stronę https://piaskowa17a.pl.

Kiedy wybrać się do internisty?

Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Może pochodzić z czegoś stosunkowo niewielkiego, takiego jak napięcie mięśni lub wirus żołądka. Poważniejsze choroby, takie jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i kilka nowotworów, również powodują ból brzucha. Powinieneś udać się na pogotowie w przypadku ostrego bólu lub jeśli twój brzuch jest wrażliwy nawet na niewielki nacisk. W przypadku bólu o mniejszym nasileniu, dobrym sposobem na rozpoczęcie leczenia jest wizyta u internisty, który może pomóc Ci określić, czy Twój ból ma charakter żołądkowo-jelitowy, czy jest spowodowany czymś innym.

Ból w klatce piersiowej nie zawsze oznacza zawał serca. Może być to także spowodowane problemami z płucami lub układem pokarmowym. Oczywiście powinieneś zadzwonić pod numer alarmowy, jeśli masz objawy zawału serca, ale w przypadku innego, mniej silnego bólu w klatce piersiowej, internista może być w stanie zdiagnozować Twój problem.

Czego spodziewać się u internisty?

W ramach badania fizykalnego, internista zazwyczaj:

  • bada postawę i sposób poruszania się pacjenta,
  • słucha serca, szukając szmerów, nieregularnego bicia serca lub innych nietypowych zmian,
  • słucha oddechu, szukając świstów lub duszności,
  • bada oczy, uszy, nos, usta i gardło,
  • sprawdza skórę i paznokcie.

W przypadku kontroli stanu zdrowia, lekarz może zlecić badania przesiewowe, takie jak panel lipidowy lub badanie gęstości kości. W przypadku ówcześnie określonych problemów, internista zleci odpowiednie badanie. Może być to prosta analiza moczu lub coś bardziej złożonego, jak badanie obrazowe. Możesz zostać poproszony o powrót na wizytę kontrolną lub lekarz może zalecić wizytę u innego specjalisty.

Jeśli spotkasz się z innymi specjalistami, Twój internista może skonsultować się z innymi Twoimi lekarzami, koordynować Twoją opiekę i sprawdzić reakcje na leki. Najlepsi interniści mogą doradzić Ci zmianę stylu życia i kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć problemów w przyszłości. Sprawdzą również problemy ze zdrowiem psychicznym.

Lekarz rodzinny a internista – Grodzisk Mazowiecki

Lekarze rodzinni są przeszkoleni w zakresie diagnozowania i leczenia całego spektrum problemów medycznych pacjentów w każdym wieku. Zgodnie z porównaniem chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, interniści opracowują wszechstronną i dogłębną wiedzę na temat powszechnych schorzeń osób dorosłych. Pozwala to diagnozować wiele różnych chorób, które często dotykają dorosłych i radzić sobie ze skomplikowanymi przypadkami, w których wiele schorzeń dotyka jednego pacjenta.

Lekarze rodzinni wykonują więcej zabiegów ambulatoryjnych, takich jak biopsje skóry, zakładanie wkładek domacicznych i zastrzyki do stawów. Mają też więcej szkoleń z zakresu zdrowia kobiet i pediatrii, a także niektórych specjalizacji, takich jak ortopedia.

Wybierając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, powinieneś zacząć od  wypełnienia deklaracji wyboru, czyli pisemnego oświadczenia woli. Deklaracjami dysponuje każda placówka, gdzie przyjmuje swoich pacjentów lekarz rodzinny Narodowego Funduszu Zdrowia. Zazwyczaj już od momentu złożenia deklaracji wyboru można korzystać z usług lekarza rodzinnego.

Funkcję Twojego lekarza pierwszego kontaktu może pełnić zarówno lekarz rodzinny, jak i internista. Taki specjalista może wystawiać recepty, skierowania na konsultację lub leczenie do specjalisty, szpitala, na badania, a także rehabilitację.