producent koszy na śmieci

Dlaczego kosze na śmieci są ważne dla architektury? Producent koszy na śmieci radzi

Kosze na śmieci to niezwykle ważny element małej architektury miejskiej, chociaż zazwyczaj są doceniane dopiero wtedy, kiedy akurat brakuje ich na drodze. Od pewnego czasu śmietniki, podobnie jak ławki czy blokady parkingowe, przestały pełnić jedynie funkcję użytkową. Jeśli miejsce publicznie może wyglądać spójnie i estetycznie, to lepiej podejść do zaprojektowania tych elementów w taki sposób, żeby nie tylko spełniały swoją funkcję, ale również pasowały do otoczenia.

Dlaczego kosze na śmieci są ważne dla architektury?

Z roku na rok zwiększa się znaczenie małej architektury – wie o tym każdy producent koszy na śmieci. Użytkownicy czuć się dobrze w miejskiej przestrzeni i otaczać się rzeczami, które nie tylko pasują do siebie, ale jednocześnie stanowią estetyczną całość z otoczeniem. To już nie są czasy, kiedy na każdej ulicy i w każdym skwerze niezależnie od miasta stały niemal te same ławki i te same kosze na odpadki.

Miejsca rekreacji, przestrzenie komunikacyjne czy użytkowe są projektowane w najdrobniejszych szczegółach. Zagospodarowanie przestrzeni nie opiera się już tylko na niezbędnej funkcjonalności, ale projektowanie jej skupia się również w dużej mierze na estetyce. To właśnie dobrze i ze smakiem zaprojektowana mała architektura sprawia, że miasto zaczyna być uważane za nowoczesne i dbające zarówno o mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Koniec z jednym typem kosza na śmieci

To, że kosz na odpadki jest niezbędnym elementem każdej miejscowości nie podlega dyskusji. Gdzie jest człowiek, tam i są wytwarzane przez niego śmieci. Nawet na najpiękniejszym skwerze musi się znaleźć miejsce na kosz, a wręcz im atrakcyjniejsze i bardziej przyciągające ludzi miejsce, tym większa jest potrzeba, żeby zamontować śmietniki.

Najczęściej wybierane rodzaje koszy na śmieci to:

  • kosze wiszące – umieszczone na stalowym słupku, bardzo łatwo się je opróżnia;
  • kosze wolno stojące – prosta konstrukcja do zamontowania w dowolnym miejscu;
  • kosze na psie odchody – spotykane w parkach i na ulicach, posiadające często uchwyt na woreczki.

Dodatkowym plusem jest spory wybór różnorodnych materiałów, z których zostaną wykonane.

Koszy nigdy nie jest za dużo

Nikt z nas nie ma wpływu na ludzi, którzy potrafią minąć śmietnik i zaraz później rzucić papierek na chodnik, ale jednak najczęstszym powodem zaśmiecania jest po prostu brak odpowiedniej liczby koszy. Planując miejsca do zamontowania koszty na śmieci trzeba pamiętać, że:

  • nie mogą zakłócać wypoczynku w miejscu do tego przeznaczonym;
  • nie mogą utrudniać swobodnego poruszania się;
  • sposób montażu musi być łatwy do opróżniania.

Ogromny wybór typów i materiałów

Jeśli miasto nie montuje wystarczającej liczby pojemników, nie może tłumaczyć się tym, że będą szpecić krajobraz lub nie będą pasować do nowoczesnego, zabytkowego, czy jakiegokolwiek innego charakteru otoczenia.  To już nie są te czasy, kiedy było kilka typów koszy w całym kraju. Teraz można dopasować odpowiedni ich rodzaj do otoczenia.

Obecnie jest możliwość wyboru materiałów oraz wzorów, z którego zostaną zrobione śmietniki i jeśli na danym placu, skwerze czy ulicy znajdują się inne elementy małej architektury, to tym bardziej znajdzie się tam również miejsce dla odpowiedniego kosza.

Na przystankach lepiej sprawdzą się pojemniki, do których jest dostęp z każdej strony, łatwo do nich trafić nawet w biegu, oraz które będą się opróżniać w prosty i szybki sposób.

W gęsto zalesionych parkach z pięknymi alejkami i drewnianymi, stylowymi ławkami, najlepiej sprawdzą się kosze wykonane również z drewna, które w pewnym stopniu wtopią się w krajobraz.

W środku miasta, obok nowoczesnego, metalowego stojaka na rowery, najlepiej wyglądać będzie metalowy śmietnik. To tylko kilka przykładów. Na rynku można znaleźć kosze minimalistyczne i eleganckie, nowoczesne i retro, pojedyncze lub wielokomorowe ułatwiające segregację, lekkie plastikowe lub ciężkie żeliwne. Wybór jest ogromny i z pewnością każdy, kto planuje przestrzeń użytkową, będzie mógł zaprojektować odpowiednią ilość dopasowanych koszy na śmieci.