przychodnia Grodzisk Mazowiecki

Nietolerancja laktozy – na czym polega i czy da się ją wyleczyć?

Nietolerancja laktozy to dość powszechne zjawisko społeczne, o czym świadczy bogata oferta produktów bezlaktozowych zasiedlających półki sklepowe. Szacuje się, że nawet co czwarty dorosły może być dotknięty tą dolegliwością. Jakie są jej przyczyny i jak ją rozpoznać?

Czym jest laktoza?

Laktoza to dwucukier mleczny, który występuje w mleku wszystkich ssaków, nadając mu słodki posmak. Do jego prawidłowego trawienia niezbędny jest enzym laktaza, który powoduje rozpad laktozy na glukozę i galaktozę. W przypadku kiedy działanie enzymu jest upośledzone lub kiedy w jelicie jest jego niewystarczająca ilość, składniki odżywcze z dwucukru nie mogą zostać prawidłowe strawione, a następnie wykorzystane przez organizm jako źródło energii. W efekcie dochodzi do zalegania i fermentowania laktozy w jelicie grubym, co wywołuje szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego, do których należą biegunki, wzdęcia, skurcze, bóle brzucha, mdłości, a czasem nawet wymioty. Nietolerancja laktozy to nic innego jak reakcja obronna organizmu  na występującą w mleku laktozę, którą organizm nie jest w stanie strawić.

Lekarze wyjaśniają skąd bierze się nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy może mieć swoje podłoże w genach przekazywanych od rodziców, a także pojawić się wraz z wiekiem, w wyniku przebytych chorób. Wyróżnia się trzy główne przyczyny dolegliwości:

  • Pierwotną, nazywaną hipolaktazją dorosłych, która spowodowana jest uwarunkowaniami genetycznymi: np. dziedziczonym od rodziców polimorfizmem genu LCT (genu laktazy). Pojawia się u osób dorosłych, u których wraz z wiekiem następuje utrata aktywności laktazy.
  • Wrodzoną, zwaną alaktazją, będącą również chorobą o podłożu genetycznym, lecz ujawniającą się już zwykle w pierwszych dobach życia.
  • Wtórną, czyli nabytą wraz z wiekiem, często w wyniku czynników niekorzystnie wpływających na pracę jelit, prowadzących do uszkodzenia wyścielających je kosmyków oraz nabłonka. Powodem dolegliwości mogą być również ujawniające się z czasem choroby, do których należą między innymi: celiakia, mukowiscydoza, lambioza, czy choroba Leśnioweskiego-Crohna. Nietolerancje laktozy może wywołać także nadmierna podaż antybiotyków i niektórych leków niekorzystnie oddziałujących na florę bakteryjną jelit.

Leczenie nietolerancji laktozy – najpierw wykonaj badania w przychodni

Leczenie dolegliwości polega na dążeniu do złagodzenia jej objawów. W tym celu zaleca się unikanie spożywania produktów zawieranych laktozę i zastąpienie ich bezlaktozowymi odpowiednikami. Współczesna medycyna oferuje również leki zawierające sztuczny enzym laktazy, które ułatwiają trawienie produktów mlecznych. Pomocne w zmniejszeniu objawów nietolerancji jest także stosowanie probiotyków korzystnie wpływających na skład mikroflory jelitowej. Największy wpływ na ustąpienie objawów ma jednak dieta, którą warto przed jej wprowadzeniem skonsultować z dietetykiem.

Jeśli po wypiciu szklanki mleka lub zjedzeniu jogurtu dokuczają Ci bóle brzucha, wzdęcia, czy biegunka, bardzo prawdopodobne, że cierpisz na nietolerancję laktozy. W przychodnia Grodzisk Mazowiecki  wykonasz odpowiednie testy na nietolerancje pokarmowe i pod okiem doświadczonych dietetyków zmienisz swoje nawyki żywieniowe.